Wpisy

Jak ważna jest rozdzielczość?

„Rozdzielczość” jest tak rozbudowanym pojęciem, że należy dokładnie sprecyzować, jaką konkretnie będziemy się zajmować. Nasz wybór padł na rozdzielczość aparatu cyfrowego.

Często słyszymy, że ktoś posiada np. 6-milionowy aparat cyfrowy i zastanawiamy się, jaki to ma wpływ na późniejszą jakość zdjęcia. Ta liczba to nic innego jak wynik mnożenia 3072 x 2048. Mimo że powszechnie używany jest termin „rozdzielczość”, to tak naprawdę te wartości odpowiadają liczbie pikseli na długości i szerokości, a nie gęstości, która bezpośrednio ma znaczenie dla jakości obrazu.

Liczba pikseli określa liczbę danych, od której zależy potencjał zdjęcia, a także analogicznie ilość zajmowanego miejsca na karcie danych. W takim przypadku ważne jest ustawienie formatu JPEG, który dzięki kompresji zmniejsza rozmiar pliku.

Mimo ograniczeń związanych z pamięcią karty aparatu cyfrowego, warto robić zdjęcia, z możliwie jak najwyższą rozdzielczością, szczególnie kiedy myślimy o wywołaniu zdjęć.

Wiele również zależy od tego, jak duże mają być odbitki. Jednak czasem zdarza się, że w momencie robienia zdjęć, nie możemy przewidzieć, jakie będzie przeznaczenie wykonanych zdjęć. Być może będą wyjątkowo udane i zechcemy później posiadać je w większym formacie na ścianie, oprawiając w ramkę. Wtedy niska rozdzielczość stoi na przeszkodzi dobrej jakości zdjęcia.

Wspomniane przez nas 6 milionów pikseli gwarantują wydruk zdjęcia na bardzo wysokim poziomie nawet w formacie 24 x 18 (podane w cm). Metodą dedukcji dochodzimy do wniosku, że im wyższa rozdzielczość, tym większe zdjęcie w dobrej jakości możemy wywołać.

ID-100249551-300x199

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.