Wpisy

Jak zadbać o czystość swojego aparatu?

  • Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że czystość aparatu ma znaczenie dla jakości naszych zdjęć. Przeglądając album ze zdjęciami na przykład tymi w popularnym rozmiarze 10×15, możemy zauważyć lekkie zarysowania, czy pyłki. Skąd one się biorą? Przyczyną ich obecności jest zanieczyszczony sprzęt. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak dbać o aparaty fotograficzne.

Czystość korpusu

Chociaż ta część aparatu jest jedną z najłatwiejszych do czyszczenia, nie można pozwolić sobie na jej zaniedbanie. Oczywiście teraz body aparatów jest robione w ten sposób, by wykazywało jak największą odporność na ingerencje ciał obcych, jednak drobiny piasku i tak mogą się dostać w jego obręb. Doskonale zdają sobie sprawę z tego Ci fotografowie, którzy organizowali sesję plenerową na piaszczystej plaży. Ziarenka piasku, które dostaną się do tarcz regulacyjnych, mogą sprawić, że aparat zużyje się szybciej, a także uszkodzić pierścień obiektywu.

Do czyszczenia korpusu warto użyć pędzelka o miękkim włosiu. Warto także przetrzeć body ściereczką nasączoną płynem antystatycznym. Dzięki temu pozbędziemy się osadzonego na powierzchni kurzu oraz zminimalizujemy ryzyko przyciągania następnych drobin.

Czystość części optycznych

Po oczyszczeniu korpusu odpinamy obiektyw i zaczynamy czyszczenie części optycznych. Wyjmujemy zewnętrzną soczewkę, a także tę od strony matrycy. Kiedy chcemy bez zarysowań ściągnąć paprochy z obiektywu, możemy użyć gruszki, która nam je zdmuchnie. W ten sposób nie będziemy musieli się martwić, że przecierając obiektyw ściereczką, zarysujemy powierzchnię. Jeśli obiektyw nie jest aż tak bardzo zabrudzony, przecieramy go jedynie ściereczką z mikrofibry. W przeciwnym razie używamy specjalnego płynu, który lejemy na ściereczkę lub na patyczek, nie zaś na sam obiektyw. To bardzo ważne. W ten sposób pozbędziemy się tłustych plam czy śladów linii papilarnych.

Czystość matrycy

Matryca jest najtrudniejszym elementem do czyszczenia. Odkręć obiektyw, a następnie wybierz opcję czyszczenie matrycy/sensor cleaning. Dzięki temu odsłoni nam się matryca. Przed czyszczeniem pamiętaj, żeby naładować baterię. W przeciwnym razie podczas czyszczenia matryca się zamknie. Zaczynamy od czyszczenia na sucho. Zbieramy wszelkie ciała obce za pomocą ściereczki i gruszki. Tłuste plamy usuwamy na mokro. Możemy nasączyć specjalnym płynem szpatułkę i przetrzeć wybrane miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *