Wpisy

Fotografia XXI wieku: jak robić dobre zdjęcia smartfonem?

W dzisiejszych czasach wielu z nas robi szybkie zdjęcia telefonami. Jednak nie musi być tak, że zdjęcia wykonane smartfonami są gorszej jakości. W mediach społecznościowych, takich jak Instagram, istnieje wiele kont, na których fotografowie prezentują piękne zdjęcia wykonywane smartfonami. Dzisiaj zaprezentujemy Wam kilka sposobów na to, jak robić świetne fotografie smartfonem.

Korzystaj z dobrodziejstwa inwentarzu

Smartfonowe aparaty są wyposażone w liczne narzędzia. Warto poświęcić chwilę naszego czasu na to, by zapoznać się z możliwościami telefonowego aparatu. Możemy odpowiednio ustawiać ostrość, rozjaśniać lub przyciemniać zdjęcia, korzystać z flesza bądź z niego zupełnie zrezygnować. Każdy z nas ma możliwość wielu eksperymentów dzięki małym urządzeniom, które nosimy w kieszeni i torbie. Dobrze wykorzystać te możliwości, bo to właśnie wtedy nauczymy się robić dobre zdjęcia i być może znajdziemy własny, wyjątkowy styl.

Proste sposoby – higiena i światło naturalne

Czasem okazuje się, że najprostsze triki pomogą nam zrobić dobre zdjęcie. Jeżeli będziemy pamiętać o tym, by regularnie czyścić obiektyw aparatu w smartfonie, zdjęcia zawsze będą lepsze. To może sprawiać wrażenie błahej czynności, ale telefonów używamy dziś do wielu różnych funkcji i siłą rzeczy urządzenia szybko się brudzą.

Dobrze także pamiętać o prostej zasadzie światła: im bliżej jego źródła staniemy czy też ustawimy obiekt, który chcemy sfotografować, tym lepsze i bardziej naturalne zdjęcie. Podobnie wygląda kwestia światła o konkretnych porach dnia: tak zwane golden hour, czyli pora zachodu słońca, tak samo, jak czas wschodu słońca, to zawsze dobry czas na zrobienie zdjęcia.

Obróbka zdjęć w telefonie

Podobnie, jak w przypadku wcześniejszych ustawień takich jak flesz, czy ostrość, możemy skorzystać z narzędzi dostępnych w telefonie, by osiągnąć pożądany przez nas efekt fotograficzny. Nie muszą to być gotowe filtry dostępne w social media czy samym smartfonie. Mamy jednak pod ręką ?małego Photoshopa? i szkoda z niego nie skorzystać. Możemy więc delikatnie poprawiać ostrość, światło, cienie, skadrować zdjęcie. Na pewno indywidualne eksperymenty pomogą znaleźć takie ustawienia, które będą odpowiadać naszym preferencjom.

A na samym końcu warto pamiętać, że tak dobre zdjęcia nie muszą pozostać w telefonie, czy zawieszone w internecie. Podobnie jak zwykłe klisze, możemy oddać materiał na pendrivie lub płycie do wywołania tanich zdjęć, a potem wykonać również odbitki w standardowym formacie 10×15.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *