Wpisy

Dziedziny fotografii XXI wieku cz. 2

Kiedy kończy, a kiedy zaczyna się artyzm w fotografii? Czy ubrania są wdzięcznym obiektem fotografowania? Czy każdy może zająć się fotografią kulinarną? O tym wszystkim przeczytacie w dzisiejszym artykule. Zapraszamy!

Fotografia artystyczna

Nie ma sztywnej definicji fotografii artystycznej, podobnie jak nie ma jednej i naczelnej definicji sztuki. Fotograf lub jak chciał Jan Bułhak, fotografik jest artystą, nie zaś rzemieślnikiem. Używa aparatu jako artystycznego medium, by wyrazić siebie, swoje poglądy, przekonania czy koncepcje. Najogólniej rzecz ujmując, jest to każda nieklasyczna aktywność fotograficzna, tworzona nie dla roszczeń komercyjnych lub reklamowych. Chociaż i w fotografii może trafić się Andy Warhol.

W fotografii artystycznej sięga się po różne techniki. Oczywiście popularne są także programy do grafiki komputerowej, które pomagają artystom modyfikować obraz wedle swoich założeń.

Wśród polskich twórców, którzy bardzo ciekawie prezentują się na artystycznej arenie fotografii, można wymienić Weronikę Izdebską. Jej pełne melancholii i niepokojącego spokoju fotograficzne obrazy przyciągają wzrok.

Ciekawym przypadkiem są prace Ellie Victorii Gale, która podczas pracy wykorzystuje metodę Brenizera. Niezależnie od formatu zdjęcia, 10×15 czy innego, fotografuje się wybraną scenę w paru mniejszych częściach, zachowując jednocześnie takie same ustawienia aparatu. Później należy połączyć te części w Photoshopie lub innym programie.

Fotografia mody

Fotografia mody to nie tylko sposób na pozyskanie klientów w branży odzieżowej. Choć bez aspektu komercyjnego nie da się mówić o tej dziedzinie fotografii, to wiele zdjęć odzieży przypomina konceptualne zabiegi artystów. Można się o tym przekonać, chociażby podczas Cracow Fashion Week, któremu będzie towarzyszyć wystawa ?Focus on Fashion? zorganizowana przez Szkołę Kreatywnej Fotografii. Są to prace oryginalnej estetyki zrodzone z twórczej energii, nie zaś potencjalnych zysków.

Do czołowych reprezentantów fotografii mody należy Steven Klein ze swoim odważnym, zmysłowym spojrzeniem na rzeczywistość, Pierre Debusschere czy Jurgen Teller.

Fotografia jedzenia

Wydawałoby się, że wystarczy mieć smartfona z całkiem dobrym aparatem, a zdjęcie posiłku, które wrzuciliśmy na social media, zrobi z nas kulinarnych fotografów. Trzeba jednak pamiętać o kilku rzeczach, by fotografowany przez nas posiłek wyglądał apetycznie. Światło powinno być pod ciągłą kontrolą fotografa. Powinno się także pamiętać o odpowiedniej kompozycji. Przedmioty towarzyszące deserom czy daniom głównym nie powinny odwracać od nich uwagi, jednakże mają stworzyć ciekawe tematyczne tło.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *