Wpisy

Przyspieszony kurs fotografii

Czym jest DPI?

Dosłownie skrót oznacza „kropek na cal”, ale w tym momencie może być to niezrozumiałe, dlatego trzeba wyjaśnić bardziej obrazowo. Liczba oznacza piksele na cal i ma tak naprawdę znaczenie dopiero, jeśli chcemy wydrukować zdjęcie albo je zeskanować. Na monitorze różnice w wartościach nie odgrywają tak dużej roli, gdyż zdjęcie będzie wyświetlane w identyczny sposób.
Sprawa wygląda zupełnie inaczej, kiedy przygotujemy się do wydruku. Przy wywołaniu zdjęcia rozdzielczość będzie dopasowana do format, aby jakość była jak najwyższa. Sytuacja jest bardziej skomplikowana, kiedy próbujemy sami je wydrukować albo przygotować materiały dla drukarni.

Zasada brzmi:
Rozdzielczość * DPI = Format albo Format * DPI = Rozdzielczość

Przy okazji tej formułki należy zapamiętać, że format podawany jest w calach, natomiast rozdzielczość w calach.

Jak dobrać obiektyw do lustrzanki?

Jeśli obiektyw, który otrzymaliśmy przy zakupie przestaje nam wystarczać (zupełnie naturalne zjawisko), musimy pomyśleć o zakupie bardziej profesjonalnego sprzętu., W tym wypadku należy zwrócić uwagę na trzy aspekty: ogniskową, jasność oraz mocowanie.

Pierwszy z wymienionych elementów jest najważniejszy, ponieważ decyduje o polu widzenia, czyli o tym, jakie będzie przybliżenie. Jak to wyjaśnić bardziej praktycznie? Obiektyw o ogniskowej 35mm daje nam inne pola widzenie, kiedy jest podpięty np. do matrycy APS-C (mnożnik ogniskowej 1,5x), a jeszcze inne, jeśli mamy do czynienia z matrycą małoobrazkową. Skąd te różnice? Kiedy korzystamy z matrycy o mniejszej powierzchni, dysponujemy jedynie wycinkiem pola obrazowego obiektywu.

Zgłębiając temat obiektywu, nie należy zapomnieć o jasności, którą można określić przy pomocy wartości zasłony. Zostaje ona podawana na dwa sposoby: poprzez parametr f/ oraz jako liczba po ukośniku 90/2.8. Liczba jest ilorazem ogniskowej oraz fizyczną średnią otworu względnego. Im wartość jest mniejsza, tym jaśniejszy mamy obiektyw. Ma to znaczenie, kiedy mamy do czynienia z mniejszą ilością światła zastanego.

Trzecim, ale również istotnym elementem jest mocowanie, dzięki któremu możemy podpiąć nasz obiektyw do aparatu. Oczywiście najprostszą zasadą jest zasada „firma do firmy”, czyli Canon do Canona oraz Nikon do Nikona. Jeśli zależy nam na mieszance, musimy zwracać baczniejszą uwagę do mocowania, ponieważ mają miejsce sytuacje, kiedy jeden obiektyw posiada różne mocowania.

Jak regulować głębię ostrości?

Głębia ostrości to funkcja dwóch podstawowych parametrów: długości ogniskowej oraz otworu przesłony. Duża głębia ostrości powstaje przez zmniejszenie otworu przesłony i jednoczesnym ustawieniu krótszej ogniskowej. Natomiast, jeśli chcemy zmniejszyć głębię ostrości oraz rozmyć tło, ustawiamy małą liczbę przesłon, np. f/2.8 i używamy długiej ogniskowej (czyli znajdujemy się jak najdalej od fotografowanego obiektu i przybliża zoomem).

Co to jest DSLR?

DSLR (Digital Single Lens Reflex) ? To nic innego jak dobrze nam znana wszystkim lustrzanka cyfrowa. Jej konstrukcja opiera się o standardową lustrzankę z jednym obiektywem oraz dużą matrycę, która zastąpiła błonę światłoczułą. Mówiąc w zupełnym skrócie, ten zaawansowany rodzaj aparatu cyfrowego ma lustro, odbijające obraz w kierunku wizjera.

Z jaką rozdzielczością drukowane są zdjęcia?

Odpowiedź jest krótka, ale jedyna słuszna: 300dpi.

Skąd biorą się ciemne plamy na zdjęciach?

Ma to związek z kurzem, który osadza się na matrycach i owe plamki można zniwelować za pomocą dostępnej w każdej aptece gruszki.

ID-100111731-300x198

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.