Wpisy

Cztery najdroższe zdjęcia w historii fotografii

Fotografia, jak każda sztuka artystyczna, przybiera czasem niebotyczne ceny. Co roku media informują o zdjęciach, które zostały sprzedane za kwoty sięgające tysięcy, a czasem nawet milionów… dolarów! W dobie, w której szukamy raczej tanich odbitek, warto poczytać nieco dla kontrastu o najdroższych zdjęciach w historii fotografii.

1

Najdroższa jaskinia na świecie…

Prywatny kolekcjoner z Las Vegas w 2014 roku kupił zdjęcie australijskiego fotografa, Petera Lika za… 6,5 miliona amerykańskich dolarów, co stanowi najprawdopodobniej najwyższą cenę za zdjęcie w historii sztuki. Najdroższa fotografia nosi tytuł „Phantom” i zostało wykonane w jednym z ulubionych miejsc artysty – Kanionie Antylopy w stanie Arizona w USA. Prywatny kolekcjoner za niecałe 7 milionów może więc co dzień oglądać… podziemną jaskinię szczelinową. Trzeba przyznać, że musi to być niezwykle bogata osoba, gdyż, co potwierdzają liczne przekazy medialne, został nabywcą także innych prac Petera Lika, m.in. „Illusions” (2,4 miliona dolarów) oraz „Eternal Moods” (1,1 miliona dolarów).

Geometryczne i cenne kompozycje

W historii fotografii padły też inne niebotyczne sumy. Niemiecki fotograf Andreas Gursky jest autorem aż dwóch niezwykle drogo sprzedanych zdjęć. Jego „99 centów” zostało, nomen omen, sprzedane za przeszło 3 miliony dolarów. Fotografia przestawia geometryczne wnętrze… supermarketu! Kolejne zdjęcie niemieckiego fotografia nosi tytuł „Rhein” i przez długi czas utrzymywało się na pierwszym miejscu wśród sprzedanych zdjęć. Jak wskazuje nazwa – fotografia przedstawia rzekę Ren. Artysta poprzez obróbkę fotograficzną usunął wszelkie budynki, samochody i drzewa z otoczenia rzeki. Na fotografii widzimy więc poziome pasma rzeki i otaczających ją pól.

Autoportret za miliony

Wśród najlepiej zarabiających fotografów jest także kobieta – Cindy Sherman. Jeden z jej autoportretów (których cykl zawiera przeszło 100 zdjęć) został wykonany w 1981, gdy autorka była jeszcze nastolatką. Na zdjęciu widzimy ją w pozycji leżącej, ubraną w pomarańczową bluzkę i spódniczkę. Zamyślony, nieco nieobecny wyraz twarzy podkreśla wymowę zmiętego kawałka gazety, który modelka trzyma w swojej dłoni; gazety z ogłoszeniami dla samotnych. Zdjęcie zostało sprzedane na jednej z aukcji w 2011 roku za prawie 4 miliony dolarów.

Wiele osób może nie rozumieć wielkości akurat tych, najdrożej wycenionych zdjęć w historii fotografii. Rynek rządzi się jednak swoimi, często nielogicznymi prawami. Sztukę współczesną i tak zweryfikuje historia i kolejne pokolenia odbiorców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *