Wpisy

Bernice Kolko – uchwycić Fridę

W ostatnich miesiącach polscy wielbiciele twórczości Fridy Kahlo mogli być wniebowzięci. Oto do Polski po raz pierwszy przyjechały obrazy wielkiej meksykańskiej artystki oraz jej życiowego partnera Diega Rivery. Wystawa, która miała miejsce w Centrum Kultury Zamek, nosiła nazwę „Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst” i trwała od 28.09.2017 roku do 21.01.2018.

1

Skąd drugi człon tytułu wystawy? Organizatorzy wydarzenia chcieli podkreślić związek  Fridy z Polską poprzez jej przyjaźń z artystkami o polskim pochodzeniu (ich prace także mogły być podziwiane podczas zwiedzania wystawy). Jedną z nich była fotografka Bernice Kolko.

Z Grajewa do Meksyku

Kolko urodziła się w 1905 roku w Grajewie. Już jako nastolatka wyemigrowała do USA. W wieku 46 lat, gdy była już uznaną fotografką mającą na swoim koncie wiele indywidualnych wystaw, przeniosła się do Meksyku. Wkrótce rozpoczęła się jej wielka przyjaźń z Fridą, która trwała aż do śmierci malarki.

Fotografuje rzeczywistość w sposób godny podziwu

2

Tak miała powiedzieć o Kolko najsłynniejsza meksykańska malarka. Dopuściła ją zresztą bardzo blisko siebie. Fotografka o polskich korzeniach bywała w domu Fridy, słynnym Casa Azul, niemal codziennie. Tam mogła fotografować gospodynię podczas bardzo osobistych wydarzeń. Oglądając zdjęcia Kolko, możemy zauważyć zarówno piękne portrety pełnej życia Fridy, jak i czas jej umierania. Frida otoczona pielęgniarkami, odchodząca Frida z wianuszkiem przyjaciół przy łóżku, wreszcie zdjęcie martwej Fridy na łożu śmierci. 13 lipca 1954 roku Kolko wspominała: Przyjęła mnie Cristina [młodsza siostra Fridy –  przyp. red], która mnie poprowadziła. „Straciliśmy teraz naszą Fridę” – powiedziała. Podeszłam potem do jej łóżka i spojrzałam na nią. Czekałyśmy dłużą chwilę, ale nie udało mi się porozmawiać z Diego, gdyż zamknął się na klucz.

Meksykańska dusza

3Bernice Kolko cieszyła się dużą popularnością w Meksyku nie tylko jako fotografka Fridy Kahlo. Dokumentacja życia ludu meksykańskiego stało się głównym tematem jej twórczości fotograficznej – w Meksyku miała aż 50 swoich wystaw.

Kolko zmarła w 1970 roku, przeżywając swoją przyjaciółkę o 16 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.