Wpisy

Jedno z najsłynniejszych zdjęć na świecie, czyli „Afgańska dziewczyna”

Steve McCurry urodził się 23 kwietnia 1950 roku w Filadelfii. Swoją karierę fotoreportera rozpoczął podczas wojny afgańsko-sowieckiej (trwała od 25 grudnia 1979 do 15 lutego 1989). To były niezwykle trudne warunki dla młodego mężczyzny. Musiał pracować pod przykrywką, ubierać się w lokalne stroje, pod którymi przemycał wykonane przez siebie fotografie. Później dokumentował wiele innych wojen.

McCurry dzięki swojej odwadze i talentowi odkrywał (nierzadko jako jeden z pierwszych) przed opinią publiczną różne straszne wydarzenia wojenne. Brał udział między innymi w wojnie iracko-irańskiej, konflikcie w Bejrucie, Kambodży, na Filipinach, pierwszej wojnie w Zatoce Perskiej, czy interwencji wojsk NATO w Afganistanie. Jego zdjęcia publikowane były w mediach o randze międzynarodowej. Największą sławę przyniosła mu fotografia, która znalazła się na czerwcowej okładce magazynu National Geographic z 1985 roku.

Historia „Afgańskiej dziewczyny” bez happy endu

Steve McCurry zdjęcie pięknej, młodej dziewczyny wykonał w roku 1984. Odwiedzał wówczas pakistański obóz uchodźców Nasir Bagh.

Twarz sfotografowanej dziewczyny ma niezwykle przejmujący wyraz i jest nad wyraz dojrzała (chociaż dziewczynka miała wówczas jedynie 12 lat!). Jej duże, zielone oczy są jednocześnie pełne strachu, złości i dumy. Tę nieprzeniknioną twarz często porównywano do twarzy Mony Lisy z obrazu Leonarda da Vinci. Plątaninę emocji widocznej w oczach Afgańskiej dziewczyny potrafiłby wydobyć tylko tak uzdolniony fotoreporter, jak McCurry.

Po latach fotograf postanowił zidentyfikować kobietę, w czym pomogła mu redakcja National Geographic. Po długim czasie poszukiwań okazało się, że Afgańska dziewczyna to Sharbat Gula. Kobieta nie miała łatwego życia. Po ucieczce z Afganistanu, jak miliony jej rodaków zamieszkała w Pakistanie. Relacje narodowościowe są tam wyjątkowo napięte. Jak się okazało, Sharbat została przyłapana na posiadaniu fałszywego dowodu tożsamości, czym ściągnęła na siebie gniew pakistańskiej władzy. Od czasu problemów z legalnymi dokumentami, ukrywa się.

Steve McCurry zdążył jednak ponownie zrobić zdjęcie kobiety. Od pierwszej fotografii minęło 17 lat. Jej twarz naznaczona jest trudem, smutkiem i przeżyciami, którymi można byłoby obdarować wiele istnień. Kobieta w wieku lat 30 przeżyła brutalne konflikty zbrojne, urodziła czwórkę dzieci i mieszkała w bardzo złych warunkach.

Dziś jej los jest nieznany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.