Wpisy

Jak zostać profesjonalnym fotografem?

W dzisiejszych czasach zauważalny jest prymat kultury wizualnej. Objawia się on między innymi w tym, że Internet, a szczególnie kanały social media pełne są zdjęć. Fotografujemy prawie wszystkie ważne i mniej ważne wydarzenia, kreujemy swój wizerunek za pomocą zdjęć i dzielimy się nim z tysiącami osób (a nawet ludźmi z całego świata). Nie każde z tych zdjęć jest dziełem fotografa, możemy to dotrzeć już na pierwszy rzut oka. Czym odróżnia się profesjonalista od amatora i jaką drogę obrać, by stać się zawodowym fotografem?

3086020401_88b2751fa5_z

Teoria a praktyka

Jedną z rzeczy, która odróżnia amatora od profesjonalisty, jest znajomość teorii. Dziś, kiedy dostępność sprzętu fotograficznego jest bardzo duża ? każdy może robić zdjęcia, a także je obrabiać. Profesjonalista robi to jednak z większą świadomością, gdyż po pierwsze ? zna doskonale właściwości danego sprzętu, a po drugie ? opanował dobrze takie tematy, jak teoria barw oraz kompozycja zdjęć. Ma również świetne rozeznanie w różnych technikach fotograficznych, historii fotografii oraz twórczości wielkich artystów.

Sprzęt, portfolio i promocje

731629757_e7cfbf30f0_z

Profesjonalny sprzęt oraz duża praktyka są oczywistymi czynnikami odróżniającymi profesjonalistę od amatora. Decydując się na tę karierę, musimy zainwestować w wysokiej klasy aparat, obiektywy, statywy i wiele innych akcesoriów fotograficznych.

Decyzji o karierze fotografa nie można podjąć z dnia na dzień. Aby dziś stać się zauważonym w tym świecie zawodowym, trzeba wyróżnić się swoim portfolio. Budowanie własnej galerii zdjęć jest niezwykle ważne ? to pierwszy krok, który umożliwi nam zdobycie klientów i zleceń.

Promocja w dzisiejszym świecie jest podstawowym warunkiem sukcesu. Profesjonalny fotograf musi mieć swoją stronę internetową oraz fanpage. Tam powinien zamieszczać swoje prace, a także dodawać informacje o wolnych terminach na sesje oraz cenniku. Prowadzenie spójnej i atrakcyjnej dla odbiorców komunikacji, na pewno wspomoże nasz biznes.

Książki, kursy i studia

37146770832_80f255ee31_z

Tylko skąd czerpać wiedzę o fotografii? Czy teorię i praktykę mogę poznać wyłącznie, ucząc się samemu? Niekoniecznie. Chociaż wielu wybitnych fotografów nie jest absolwentami żadnych szkół fotograficznych i uczyło się samemu, w dzisiejszych czasach oferta kursów i szkół dla fotografów jest duża. Tam będziesz miał kontakt z profesjonalistami ? wiedza od nich może być znacznie przydatniejsza od tej, którą zdobędziesz dzięki lekturze książek. Te także są oczywiście wartościowe ? zarówno jako źródło wiedzy teoretycznej, jak i inspiracji twórczej.