Wpisy

Najpopularniejszy program do obróbki fotografii

Współczesna fotografia cyfrowa właściwie nie istnieje bez programów komputerowych. Po sesji zdjęciowej praca fotografa nie kończy się, a następuje jej kolejny etap. Zdjęcia wyświetlają się na ekranie komputera i zostają w odpowiedni sposób retuszowane, kadrowane oraz poprawiane wedle gustu ich autora. Wszystko to jest możliwe dzięki specjalnym programom komputerowym. Jaki z nich jest najczęściej używany?

4112929320_237c237976_z

Magia Photoshopa

Photoshop stał się synonimem retuszu fotografii rastrowej (wyświetlanej na ekranie jako siatka pikseli). Program ten jest jednym z najważniejszych produktów firmy Adobe Systems (która stworzyła także wiele innych programów graficznych, m.in. Adobe Illustrator, czy InDesign), a jego pełna nazwa brzmi Adobe Photoshop.

Historia programu jest dość długa, a zaczęła się w 1987 roku, kiedy to amerykański programista Thomas Knoll rozpoczął pisanie programu mającego wyświetlać obrazy na monitorze monochromatycznym (wyświetlającym obrazy w odcieniach szarości). W tworzeniu programu pomocna okazała się wiedza brata Thomasa, Johna Knolla. Wspólna praca rodzeństwa przyniosła zaskakujące efekty.

15685643105_211b4dfd72_z

Ich program początkowo nazywał się Display, później przemianowali go na ImagePro, by ostatecznie zmienić się w Photoshopa. Bracia zaproponowali kupno programu dwóm potężnym korporacjom: Adobe Systems oraz Apple. Ostatecznie Photoshop trafił do rąk pierwszego tuza grafiki.

Ciągły rozwój

14696431688_8045d671c4_zOd pierwszej wersji Photoshopa do programu, który możemy kupić dziś, dziel bardzo dużo aktualizacji (od roku 1990 było ich aż 18!). Program jest nieustannie modyfikowany i ulepszany, po to, by nadążyć za potrzebami użytkowników. I tak do Photoshopa zostały dodane m.in. narzędzie wyszukiwania i zamieniania tekstów, korelacji cień/światło, galeria filtrów, czy pędzel korygujący efekt czerwonych oczu. Z czasem stało się możliwe także wstawianie do Photoshopa obiektów z innych programów (np. z Adobe Illustrator, w którym tworzy się grafikę wektorową!), a także dodana funkcja tworzenia animacji.

Chociaż na rynku istnieje wiele programów do obróbki zdjęć, Photoshop cieszy się niesłabnącą renomą wśród profesjonalistów i amatorów. Możemy tylko przypuszczać, jakie ulepszenia zostaną wprowadzone do Adobe Photoshop w ciągu kolejnej dekady! Wywołanie zdjęć na papierze fotograficznym  jest możliwe poprzez program Photos3. Aplikacja online umożliwia wysyłkę zdjęć z wszystkich dostępnych urządzeń mobilnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *