Wpisy

Najważniejsi polscy fotografowie – Tomasz Tomaszewski

To nazwisko znane jest nie tylko wśród polskich fotografów, ale na całym świecie. Tomasz Tomaszewski (ur. 1953) już od przeszło 30 lat współpracuje z amerykańskim czasopismem National Geographic. Jego zdjęcia z sukcesem były przyjmowane podczas licznych wystaw artysty – zarówno indywidualnych, jak i zbiorowych.

Esej fotograficzny, czyli fotograf wyraża zdanie

14223335948_4c519f2444_z

W fotoreportażu wyróżnić można specyficzny gatunek – esej fotograficzny. W przeciwieństwie do fotoreportażu dokumentalnego – zdjęcia w eseju nie przedstawiają ciągu historii, a raczej pogląd autora na dany temat. Jeden z takich esejów przyniósł sławę Tomaszowi Tomaszewskiemu. W latach 80. na łamach National Geographic opublikował fotoreportaż „Ostatni. Współcześni Żydzi Polscy”, który połączony był z tekstem dziennikarki, członkini Rady Muzeum POLIN, Małgorzaty Niezabitowskiej. Odzew na tę publikację był ogromny – Tomasz Tomaszewski rozpoczął międzynarodową karierę.

Dyskusja w środowisku

Temat polskich Żydów był tylko początkiem społecznych dyskusji, które prowadził wybitny fotograf. Później, w połowie lat 90. Podjął kolejny temat tak ważny dla Polaków. Cykl fotografii „Cyganie. Inni ludzie, tacy sami jak my” dokumentował życie Romów. Mimo kariery międzynarodowej Tomaszewski lubił wracać do tematów związanych ze swoją ojczyzną. Inne cykle fotografii dotyczyły m.in. pracy robotników Górnego Śląska, życia na polskiej wsi, czy funkcjonowania jednego z najważniejszych polskich szpitali pediatrycznych – Centrum Zdrowia Dziecka.

Fotografia dla każdego?

Tomaszewski nie tylko jest aktywnym fotografem, ale także wykładowcą. Przygotowuje adeptów fotografii w Polsce, Niemczech, Włoszech i w USA. Uważa jednak, że takie studia (i każde inne) nie powinny być dla każdego. Ceni sobie przede wszystkim talent – a ten nie każdy posiada… Tomaszewski surowo spogląda na współczesną kulturę wizualną. W wielu wywiadach ubolewał nad tym, że dziś każdy może robić zdjęcia – a przez to do sfery publicznej przechodzi masa bylejakości. Fotografia tym samym przestała być elitarnym zawodem, a stała się codziennością każdego prawie człowieka. Komentuje to słowami:

Odebrano mi zawód. Mam wrażenie, że robię coś mało oryginalnego, coś, czym zajmują się miliony ludzi. Kiedyś było inaczej, robiłem coś dla wybranych, coś, przy czym trzeba było się wysilić, odkryć jakiś sekret. Dziś wystarczy włożyć baterię do aparatu i już pierwsze zdjęcie jest nienaganne technicznie, niezależnie od tego, jaką wiedzę pan na ten temat posiada.

Tomasz Tomaszewski na swoje i nasze szczęście swoją karierę rozpoczął w czasach, gdy ta była zajęciem dla wybranych. Jego talent został doceniony wieloma polskimi i międzynarodowymi nagrodami fotograficznymi, a także Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Źródło cytatu: T. Tomaszewski, Tomaszewski o fotografii: Odebrano mi zawód. Dziś każdy może robić zdjęcia [WYWIAD], w: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,14398600,Tomaszewski_o_fotografii__Odebrano_mi_zawod__Dzis.html, rozmowę przeprowadził Łukasz Głombicki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.