Wpisy

Fotograficzny samograj!

Jesień jest najbardziej fotogeniczną porą roku. Bogactwo kolorów liści, klimatyczna mgła, delikatniejsze światło, dodatkowo ocieplane przez barwy przyrody… Szczególnie jeśli za oknem ta „złota polska jesień”?, nie wypada siedzieć w domu. Chwyć aparat, ruszaj w drogę!

Uchwyć bogactwo kolorów

2Jesienne inspiracje widokowe znaleźć jest bardzo prosto. Każdy park, który wiosną nie przykuwał Twojej uwagi, jesienią rozkocha Cię w swoich kolorach. Także lasy są o tej porze nad wyraz piękne. Najlepszą porą dnia na robienie kolorowo-jesiennych zdjęć jest przedpołudnie. Jeśli jednak chcesz uchwycić tajemniczość tej pory roku, wybierz się w plener bardzo wcześnie, kiedy mgły zalegają na polach i bagnach. Co fotografować? To, co w tym okresie najpiękniejsze: drzewa, liście, kasztany, jeziora z kaczkami. Nie musisz silić się na oryginalność samych obiektów. Ważniejsze będzie nietypowe ich uchwycenie.

Kilka podpowiedzi

Jeśli jesteś początkującym fotografem, spróbuj kilku naszych porad. Po pierwsze fotografuj swój obiekt pod różnymi kątami i nie staraj się zrobić jednego, idealnego zdjęcia. Kolorowe liście za każdym razem wprowadzą inne światło, przez co nasz obiekt także będzie się zmieniał. Nie bój się także różnych kadrowań, reguła trójpodziału jest dobra, lecz czasem warto ją złamać.

Jeśli dopiero poznajesz swój sprzęt ? staraj się pogłówkować. Tryb krajobrazowy będzie odpowiedni, ale czy nie nudny? Baw się ekspozycją, zacznij od najmniejszego bracketingu, dzięki czemu zobaczysz różne naświetlenia swojego obiektu. Warto także zmieniać czasem orientację zdjęć. Przyzwyczajenie do poziomej może wprowadzić niepożądaną rutynę. Polecamy także dużą wartość przymknięcia przesłony. Dzięki temu wydobędziesz głębię ostrości i barw.

3

Tak bogate tło, jakie daje krajobraz jesienny, jest podatny na poruszenia. Aby ich uniknąć, weź ze sobą statyw. Pamiętaj także, by zawsze fotografować w formacie RAW. Postprodukcja zdjęć, czyli ich obróbka, jest najefektowniejsza na surowym materiale.

Ostatnią poradą jest otwarta głowa i oczy. Jesienią krajobraz może nas zaskoczyć. Odbicie w kałuży, nurkująca kaczka, dzięcioł na drzewie… Wszystko to można sfotografować w sposób niezwykły, taki który wydobędzie z jesieni jej prawdziwe piękno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *