Wpisy

Zdjęcie w trójwymiarze

Żyjemy w czasach, gdzie szukanie wciąż czegoś lepszego, ciekawszego, co pozwoli nam zobaczyć świat w zupełnie nowym wymiarze jest zupełnie naturalne i zrozumiałe. Obrazowanie 3D jest dziś bardzo popularne. W niejednym domu na dobre zagościł telewizor i odtwarzacz 3D, a wiele aparatów cyfrowych wyposażono w funkcję wykonywania i montażu trójwymiarowych fotek.

photo-2529307_960_720

Zdjęcia 3D są z całą pewnością fajnym pomysłem na eksperymentowanie z fotografią, zwłaszcza jeśli znudziło nas wywoływanie zdjęć standardowych krajobrazów, portretów czy makro. Jak jednak zrobić przestrzenne zdjęcia mając do dyspozycji zwykłą cyfrówkę?

Aby zrobić zdjęcie trójwymiarowe potrzebujemy aparatu, statywu, okularów 3D i programu do obróbki zdjęć. Musimy wybrać kadr i wykonać dwa zdjęcia. Aby tego dokonać ustawiamy się nieruchomo w jednym miejscu, naciskamy spust migawki i przesuwamy aparat w jedną lub w drugą stronę (10-20 cm), po czym wykonujemy kolejną fotografię. Możemy również użyć statywu, który umożliwi nam zrobienie idealnego zdjęcia.

Najważniejsze to, aby zdjęcie było wykonane z taką samą ekspozycją, gdyż prześwietlone lub niedoświetlone zdjęcia nie wyglądają za dobrze. Okulary trójwymiarowe często przyciemniają obraz, dlatego jeśli zdjęcia wyjdą nam nieco przejaśnione, będzie się je lepiej oglądało. Przy robieniu zdjęcia nie używajmy lampy błyskowej, ponieważ zepsuje ona cały efekt na zdjęciu.

Obróbkę zdjęć można najprościej wykonać w darmowym programie StereoPhoto Maker, który złoży nam dwa obrazy w jedną trójwymiarową fotografię. Ale także skorzystać z profesjonalnych programów do obróbki zdjęć takich jak Photoshop czy Gimp.

Na początek uruchom program i wczytaj plik za pomocą opcji Open Left/Right Images. Jeśli zdjęcia nie są we właściwej kolejności odwróć je za pomocą opcji Swap Left/Right. Następnie z menu Stereo wybierz metodę przetworzenia zdjęć. Można wybrać podmenu Side-by-side i opcję o tej samej nazwie, aby stworzyć zdjęcie 3D w popularnym formacie.

Jeśli chcemy wykonać prosty anaglif wystarczy, że wybierzemy z menu Grey Anaglyph lub Color Anaglyph i wskażemy barwy naszych okularów np. red/cyan, po czym zaznaczmy Settings. Pojawi się okno analogowe z podglądem naszego zdjęcia. Najlepiej wtedy założyć okulary 3D, aby dobrać optymalny wygląd i wyregulować widoczne opcje zdjęcia. Na koniec aby zapisać gotowe zdjęcie wystarczy wybrać opcję Save Stereo Image.

Jeśli zależy wam na uchwyceniu ruchu, możecie wypróbować robienie zdjęć dwoma aparatami jednocześnie. Warto jednak wtedy skorzystać z bardziej profesjonalnego sprzętu. Po wykonaniu fotografii wrzućcie je do wybranego programu, poddajcie obróbce i gotowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.