Wpisy

Internetowy fotoalbum

Już za miesiąc koniec sezonu urlopowego będzie oznaczał doskonałą okazję do uporządkowania pamiątkowych zdjęć. Jeszcze kilka lat temu krok ten oznaczałby wywołanie filmu i zakup nowego albumu. W zapomnienie odeszły również tradycyjne albumy do zdjęć i pamiątek. Jednak dziś w dobie cyfryzacji mało kto decyduje się na przechowywanie foto-pamiątek w szafie. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się serwisy internetowe, w których możemy bezpiecznie umieścić nasze zdjęcia i wywołać zdjęcia przez Internet lub wrócić do nich w dowolnej chwili.

photo-album-235603_960_720

Pięknymi wspomnieniami najlepiej jednak cieszyć się w miłym towarzystwie. Aby dostęp do naszych albumów mieli przyjaciele z różnych stron świata, najlepiej umieścić zdjęcia w internetowej galerii. Przechowywanie zdjęć w chmurze stało się nie tylko popularniejsze, lecz również dużo bardziej dostępne.

Kto z nas nie miał problemu z wyborem najlepszych zdjęć spośród setek fotografii? Każda z nich wydaje się nie mniej ciekawa od pozostałych. Dlatego wybierając serwis warto wybrać taki, który udostępnia najwięcej miejsca na nasze zdjęcia. Na pierwszym miejscu jest serwis Flickr, na którym możemy umieścić, aż 350 tysięcy fotek o rozdzielczości 10 megapikseli (najwięcej pochodzi ze smartfonów). Do tej popularności przyczynia się aplikacja Instagram, której filtry zmieniają przeciętną fotkę w klimatyczne dzieło.

Na drugim miejscu jest polski serwis Fmix, który obecnie pozwala na udostępnianie zdjęć bez ograniczeń. W obydwu przypadkach zdjęcia można prezentować w pełnej rozdzielczości, a serwis nie pogarsza jakości naszych fotografii. Na trzecim miejscu jest polski serwis Fotosik, pozwalając na prezentację jedynie 100 zdjęć i w widoczny sposób pogarszając jakość zdjęć. Popularny Facebook, choć nie ogranicza przestrzeni dla użytkownika, zmniejsza i kompresuje fotki, ujmując im część urody.

Nie zawsze jednak chcemy, aby nasze zdjęcia przez internet oglądane były przez nieznajomych. Dlatego niezwykle istotna jest możliwość zarządzania prywatnością albumów. Każdy z testowanych serwisów ma podstawowe funkcje społecznościowe i umożliwia ocenianie i komentowanie zdjęć. Najwięcej możliwości oferuje nam Facebook, Google+, Photobucket i Flickr. Natomiast Instagram pozwala tylko na ustawienie całego profilu jako publiczny lub prywatny.

Jeżeli jednak chcemy pochwalić się swoimi zdjęciami przez internet wielu osobom, najlepiej zrobić to przez stworzenie własnej strony internetowej lub wykorzystanie w sieci galerii internetowej Picasa Web Album. Galeria ta współpracuje z przeglądarką Picasa, dzięki której możemy poddać zdjęcia podstawowym korektom i błyskawicznie przenieść wybrane zdjęcia na stronę internetową. Będą tam mogli zajrzeć wszyscy nasi znajomi. Korzystanie z galerii Picasa Web Albums oraz samego programu Picasa jest zupełnie darmowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.