Wpisy

Jak okiełznać lustrzankę, czyli robimy dobre zdjęcia

Jesteś początkującym fotografem i posiadasz dobry sprzęt? Koniecznie naucz się jego podstawowych funkcji, aby móc wykorzystać potencjał. Oczywiście najwięcej nauczysz się podczas intensywnego treningu. Każde kolejne zdjęcie przybliża Cię do miana „fotografa z prawdziwego zdarzenia”. Jeśli nie zrobić kilku(nastu) tysięcy zdjęć – aparat nie stanie się Twoim przyjacielem. A musisz wiedzieć, że posiadasz w rękach naprawdę profesjonalny sprzęt fotograficzny, który sprawi, że odbitki cyfrowe będą najwyższej jakości.

dslr-2308202_960_720

Bądź krytyczny

Usuwaj, usuwaj, usuwaj. Taka prosta rada dla lustrzankowych amatorów. Bądź krytyczny podczas oglądania swoich zdjęć. Jeśli nie będziesz wobec siebie wymagający, wtedy nie zaczniesz się rozwijać. Każda umiejętność wymaga wielu godzin treningów. Wystarczy, że zdjęcie jest źle skadrowane czy naświetlane, a już masz obowiązek wrzucenia go do kosza. Tylko w ten sposób przybliżysz się do „zdjęcia idealnego”. Ponadto, kiepskie zdjęcia nie będą zaśmiecały Ci komputera (zyskasz sporo miejsca) i zmotywują do poprawy.

Niech nastanie światło

Zdjęcie bez odpowiedniego światła jest jak żołnierz bez karabinu. Nie bez powodu fotografia nazywana jest „malowaniem światłem”. Ten element decyduje o tym, jakie emocje zobaczysz na zdjęciu. Bardzo ważny jest klimat, nastrój, warunki pogodowe.

Jeśli bardzo zależy Ci na świetle dziennym (bo np. interesujesz się pięknem przyrody), to polecamy wybierać godziny popołudniowe.

Oczywiście niesamowity efekt można otrzymać przy zachodzie słońca, ale wtedy potrzeba już większych umiejętności, aby uzyskać zjawiskowe zdjęcie. Niektóre miejsca tracą, jeśli wybierzemy złą porę dnia.

A jeśli z czasem zaczniesz robić profesjonalne zdjęcia w studiu, wtedy ustawienie światła pochłonie mnóstwo czasu. Czeka Cię niełatwa batalia z lampami. Czego jednak nie robi się dla zjawiskowego efektu końcowego…

Kadrowanie na ekranie

Pamiętasz o zasadzie trójpodziału w fotografii? Jeśli nie, to warto zacząć ją wprowadzać w życie, jeśli pstrykasz lustrzanką. Bardzo ważne jest umieszczanie istotnych elementów w mocnych punktów. Niesztampowo, niestandardowo, niebanalnie. Symetryczne rozwiązanie jest dużo powszechniejsze i łatwiejsze, ale też… nudniejsze. Twój model pewnie posiada funkcję pokazywania linii podziału w wizjerze, co ułatwi nam zadanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *