Wpisy

Morskie dylematy fotograficzne

Były góry, więc teraz – dla równowagi – zajmiemy się morzem i pięknymi zdjęciami, które mogą powstać np. o zachodzie słońca. Czy może być coś piękniejszego?

Najbardziej fascynujące w wypadzie nad morze z aparatem jest to, że nawet mimo niesprzyjającej pogody mamy spory wachlarz fotograficznych możliwości. Sztormy, ulewy, niestandardowe chmury, pustki na plaży… Wszyscy udają się do restauracji i innych nadmorskich rozrywek, a my możemy zostać „sam na sam” z obiektywem i uchwycić niesamowite zjawiska pogodowe, nieobserwowane na co dzień.

pexels-photo-25478
Plaże będzie miała zupełnie inne oblicze, niespotykane na klasycznych odbitkach cyfrowych w albumie. Klimatyczne obrazy gwarantowane. Jeśli jedziemy na wakacje nad morze – warto wycisnąć z nich maksimum. Zapewniamy Was, że przywiezione zdjęcia zrobią furorę wśród znajomych, którzy udokumentowali znany obraz ze słonecznych plaż. Parawany, leżaki, parasolki, biegające dzieci… Warto jednak zadbać wtedy o bezpieczeństwo swoje i… sprzętu, zakupując przed wyjazdem specjalne pokrowce na aparat czy różnorodne obiektywy.

A co jeśli w ciągu dnia słońce nie daje nam odpocząć? Wtedy mamy dwie opcje: poranny wschód słońca lub wieczorny zachód. Najlepsze momenty na plaży. Słońce nie jest zbyt ostre. Wręcz przeciwnie – zachwyca miękkością i ciepłem. Ponadto, nie leżakuje wtedy zbyt wiele ludzi, więc jest to idealna okazja, żeby zrobić niesamowity portret. Natura jest wtedy jeszcze piękniejsza.

Dość wymagającym rywalem jest niestety… piasek, dlatego wymienianie obiektywu (jeśli jest konieczne) powinno odbywać się błyskawicznie, sprawnie i ostrożnie, żeby piękne zdjęcia nie były okupione kosztowną naprawą. Dlatego warto wycierać ręce zaraz po wyjściu z wody, jeśli mamy zamiar zrobić kilka zdjęć podczas schnięcia.

Wybierając się na plażę w celu fotografowania, logistyka jest szalenie ważna. Nie zabierajmy zbyt wielu elementów, żeby nie narażać wielu obiektywów, baterii czy kart na pamięci na niebezpieczeństwo. Wysoka temperatura jest przyjemna, ale niekoniecznie dla sprzętu elektronicznego. Poza tym, na plaży może przydarzyć się kradzież, jeśli wybraliśmy się nad popularne morze w gorącym okresie. Trzeba minimalizować ryzyko.

Jeśli już wybraliśmy odpowiedni obiektyw i porę dnia, to teraz musimy pomyśleć o właściwym doświetleniu. Dlatego nie polecamy korzystać z trybu automatycznego, zwłaszcza w słoneczny dzień.

Na koniec najważniejsza zasada: nie rób nudnych zdjęć. Zmieniaj obiektywy, fotografowane obiekty, pory dnia, perspektywy… Skoncentruj się na najbliższych osobach. Zdjęcia ludzi zawsze będą ciekawsze niż kolejna fotografia – nawet najpiękniejszej – plaży. Jeśli stawiasz na naturę, to najważniejsze są detale, zaskakujące momenty. W tym fachu trzeba mieć intuicję i refleks.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.