Wpisy

Zanim kupisz obiektyw cz. II

Zakup nowego obiektywu to dla każdego miłośnika fotografii nie lada gratka. Chęć rozwijania swojej pasji pociąga za sobą inwestycję w sprzęt, a to z kolei owocuje coraz lepszymi zdjęciami i zdobywaniem szerszego doświadczenia. Jednak zanim w nasze ręce dostanie się nowy nabytek, warto zastanowić się, czym warto kierować się przy jego zakupie.

kołiołKażdy fotograf doskonale wie, jak ważny jest moment wyboru odpowiedniego sprzętu. Profesjonaliści będą z niego korzystać w swojej codziennej pracy, dlatego zazwyczaj decydują się na produkty najwyższej klasy, które jednocześnie są bardzo wymagające cenowo. Jednak dla pasjonata fotografii, który fotografuje sporadycznie i wywołuje zdjęcia jedynie dla własnych celów, zmiana sprzętu nie musi być tak dużym wydatkiem. Niemniej należy odpowiednio przygotować się do takiego zakupu.

W poprzednim artykule wspominaliśmy o doborze obiektywów do fotografii sportowej oraz makro. Tym razem chcemy poświęcić chwilę czasu na zdjęcia typowo portretowe, które również wymagają zastosowania odpowiedniego sprzętu. Najlepszymi ogniskowymi dla tego rodzaju fotografii są wartości 35 mm, 50 mm oraz 85 mm. Jasność powinna być zachowana maksymalnie do f/2.8, a im jaśniejszy obiektyw, tym lepsze efekty możemy uzyskać. Niestety takie produkty są zazwyczaj dosyć kosztowne i nawet najtańszy model może nas wynieść kilkaset złotych. Dlatego warto przeglądać także oferty używanych obiektywów. Często można znaleźć obiektyw w bardzo dobrym stanie nawet za połowę ceny tego, co zapłacilibyśmy w sklepie.

Szczególną dziedziną fotografii jest reportaż. Może on być wykonywany na ślubach, ważnych wydarzeniach, imprezach firmowych czy po prostu jako forma wypowiedzi ilustrująca życie uliczne. W każdym z tych przypadków fotograf powinien posiadać w swojej torbie sprzęt na tyle szybki i na tyle uniwersalny, aby móc uchwycić każdy interesujący szczegół. Trudno ograniczyć się tylko i wyłącznie do jednego obiektywu. Warto posiadać szeroki kąt, coś węższego (możemy wykorzystać ogniskowe wspomniane wcześniej, jak np. 50 mm i 85 mm), a także obiektyw zmiennoogniskowy.

Pamiętajmy przy tym o zachowaniu względnie dużej jasności, najlepiej ustawionej na jednym poziomie w całym zakresie ogniskowej, np. f/1.8 czy f/2.8.

Pozdrawiamy, Fotopakiety.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *