Wpisy

Zanim kupisz obiektyw cz. I

Zazwyczaj przygodę z fotografią rozpoczyna się od kupna prostego aparatu i podstawowego, tzw. kitowego obiektywu. Jednak, w myśl zasady, że apetyt rośnie w miarę jedzenia, z czasem każdy miłośnik robienia zdjęć postanowi zmienić swój sprzęt na lepszy, bardziej zaawansowany. Gdy zainwestujemy w dobrej klasy body, trzeba zastanowić się nad odpowiednim obiektywem. Tutaj mamy jednak dość szeroki wybór.

nikonKażdy pasjonat fotografii zachwyca się pięknie wykonanymi odbitkami cyfrowymi, jakie można znaleźć w branżowych magazynach czy na portalach internetowych. Jednak za wykonaniem takiego zdjęcia stoją nie tylko odpowiednie umiejętności fotografującego, ale także posiadany przez niego sprzęt. Zawodowi fotografowie korzystają z aparatów oraz obiektywów najlepszej klasy, przeznaczonych do profesjonalnych zadań. Zanim jednak pasjonat dojdzie do tego etapu, musi wiele się nauczyć i poznać tajniki techniczne fotografii. W tym celu zakupuje się coraz lepsze body oraz obiektywy, które pomagają rozwijać umiejętności.

Jeśli zastanawiasz się nad kupnem nowego obiektywu, warto odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Do jakiego typu fotografii będzie Ci on głównie służył? Czy lubisz robić zdjęcia sportowe, makro, a może uwielbiasz tworzyć portrety czy też reportaże? W zależności od wybranej dziedziny, potrzebujesz obiektywu od innej ogniskowej, jasności oraz parametrach optycznych. W fotografii sportowej sprawdzą się teleobiektywy, jaki chociażby 70-200mm z jasnością 2.8. Dobrze, jeśli dodatkowo są wyposażone w system stabilizacji, który pozwoli na wykonywanie nieporuszonych zdjęć nawet podczas szybkiej akcji. Tutaj przydatny będzie także prędki autofokus, dzięki któremu szybko ustawimy ostrość na wybranym zawodniku.

W przypadku fotografii makro sprawdzą się inne parametry. Tutaj dobrym wyborem będzie obiektyw 100 mm f/2.8. Pozwoli on na uzyskanie ciekawych przybliżeń, przy zachowaniu odpowiedniej plastyki obrazu oraz szczegółów. Taki obiektyw będzie z pewnością dobrym wyborem dla osób, które planują zawodowo zajmować się makrofotografią. Dla tych, którzy wciąż eksperymentują i poszukują swojej drogi, ciekawym pomysłem będzie zastosowanie soczewek makro bądź pierścieni pośrednich. W ten sposób uzyskamy odpowiednie przybliżenie, w zależności od wartości dioptrii, jakie oferuje dana optyka.

Pozdrawiamy, Fotopakiety.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *