Wpisy

Pielęgnacja aparatu zimą

Okres zimowy to nie tylko piękne krajobrazy pełne ośnieżonych pagórków czy zabawa na śniegu. Minusowe temperatury mogą dać się we znaki także naszemu sprzętowi, jeśli obchodzimy się z nim w nieodpowiedni sposób. Warto zmienić nawyki, do jakich stosujemy się w cieplejsze dni. O czym warto pamiętać?

Evening in Kuznetsk AlatauAparat fotograficzny, zwłaszcza lustrzanki cyfrowe, to wrażliwy sprzęt, na którego działanie ma wpływ wiele czynników zewnętrznych. Zaawansowane parametry techniczne można łatwo uszkodzić poprzez niewłaściwe obchodzenie się z urządzeniem, a jego naprawa może okazać się zbyt kosztowna. Lepiej zatem zabezpieczyć się przed taką ewentualnością i odpowiednio traktować swój sprzęt fotograficzny.

Co należy wiedzieć? Dla aparatów cyfrowych największym zagrożeniem nie jest długotrwały mróz czy śnieg. Jednak, jeżeli nasze body nie jest odpowiednio uszczelnione, opady śnieżne mogą wyrządzić mu wiele szkody. W takich przypadkach najlepiej umieścić aparat w odpowiednim pokrowcu lub chociażby torbie foliowej, z wyciętymi otworami na obiektyw czy przyciski funkcyjne. Zapewnimy w ten sposób ochronę wrażliwemu urządzeniu i będziemy mogli fotografować uroki zimy nawet w największą śnieżycę, co utrwalimy na odbitkach cyfrowych.

Jednak najbardziej problematyczna może okazać się? para wodna. Kropelki wody czy wilgoć, która zbiera się na danej powierzchni jako reakcja na nagłą zmianę temperatur, może być zabójcza dla całego mechanizmu. Jeśli wytworzy się na elementach elektrycznych, z czasem zacznie powodować korozję, a w konsekwencji nawet unieruchomi nasz sprzęt. Dlatego szczególnie ważne jest zachowanie ostrożności podczas wnoszenia aparatu do ocieplonego pomieszczenia, jeśli wcześniej pracowaliśmy na zewnątrz przy minusowych temperaturach. Nie należy włączać urządzenia od razu, tylko pozwolić mu na stopniowe wyrównanie poziomu temperatur. Najlepiej zostawić go na kilkadziesiąt minut w torbie fotograficznej w pomieszczeniu o optymalnej temperaturze. Jeśli doszło do zamoknięcia sprzętu lub istnieje poważne podejrzenie o wystąpieniu wilgoci na jego powierzchni, warto obłożyć aparat ryżem, który bardzo skutecznie wchłania wodę. Najlepiej zostawić go na całą noc, ponieważ wtedy mamy pewność, że każda kropla wody zostanie wchłonięta.

Unikajmy długiego przebywania na mrozie. W każdej instrukcji obsługi aparatów fotograficznych znajdziemy informacje o tym, że nie należy wykonywać zdjęć poniżej zera stopni. Nie oznacza to, że w kilkustopniowym mrozie nie możemy wyjść na zewnątrz i zrobić zdjęcia np. zaśnieżonych gór. Nie należy jednak przesadzać z czasem przebywania na dworze. Przy temperaturze przykładowo ? 15 stopni powinniśmy ograniczyć zimowy spacer do maksymalnie pół godziny.

Pozdrawiamy, Fotopakiety.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *