Wpisy

Fotografowanie sztucznych ogni – jak to zrobić?

Zbliża się Sylwester, a wraz z nim rozpoczyna się okres zabaw karnawałowych. Czeka nas wiele ciekawych okazji do sfotografowania fajerwerków oraz sztucznych ogni. Jak wykonać interesujące zdjęcie, które na długo zapadnie nam w pamięć i będzie świetną pamiątką w postaci odbitek cyfrowych na kolejne lata?

fajerwerki_golczewoSzampańska zabawa to nie tylko tańce, dobra muzyka i toasty wzniesione procentowymi napojami. Nieodłącznym elementem każdej karnawałowej imprezy jest pokaz fajerwerków albo sztucznych ogni. Widowisko pełne światła i niesamowitej atmosfery. Ich uwiecznienie nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Wymaga to jednak odpowiedniego przygotowania oraz przestrzegania określonych zasad.

Po pierwsze, znajdźmy najlepsze miejsce do wykonania zdjęć. Powinno ono być oddalone od centrum pokazu sztucznych ogni na tyle, aby wypuszczane fajerwerki były w całości widoczne. Dobrze do tego celu nadają się obrzeża miasta, gdzie nie tylko wszystko wyraźnie widać, ale możemy dostrzec także zwykłe światła uliczne. Dadzą one dodatkowy, ciekawy efekt na zdjęciach.

Zanim wyjdziemy z domu i udamy się w wybrane miejsce, należy upewnić się, że zabraliśmy ze sobą statyw. To obowiązkowy sprzęt, jaki powinniśmy użyć do wykonania zdjęć fajerwerków. Sztuczne ognie dosyć szybko spalają się i zanikają, a w dodatku puszczane są w nocy, w słabych warunkach oświetleniowych. To wszystko sprawia, że zdjęcia mogą wychodzić poruszone i niewyraźne. Ustawienie aparatu na statywie zniweluje to ryzyko i sprawi, że otrzymamy same ostre fotografie.

Jak należy dobrać parametry, aby zdjęcia fajerwerków zachwycały kolorami oraz odpowiednim naświetleniem? Sztuczne ognie wyzwalają dużą ilość jasnego światła, przez co nie trudno o prześwietlenia. Aby tego uniknąć, wystarczy ustawić ISO na 100 oraz przymknąć przysłonę do f 16. Wykonajmy pierwsze zdjęcie i jeśli uznamy, że jest za ciemne bądź za jasne, skorygujmy ustawienia. Warto fotografować w formacie RAW, ponieważ wszelkie nieścisłości można później łatwo wyrównać w programie graficznym.

Ważne jest także ustawienie odpowiedniego balansu bieli. Jeśli zapisujemy zdjęcia we wspomnianych wcześniej RAW-ach, zmiany będzie można bez problemu dokonać w procesie postprodukcji. Jednak w przypadku zwykłych JPEG-ów może to nie być możliwe. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie ustawienie balansu na tryb światła żarowego.

Pozdrawiamy, Fotopakiety.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.