Wpisy

Na karcie zapisane

Kiedyś zdjęcia wykonane w aparacie zapisywane były na kliszy, stworzonej z materiału światłoczułego. Czasy analogowej fotografii jednak minęły, a w jej miejscu od wielu lat królują cyfrowe osiągnięcia. Zdjęcia nie muszą być wywoływane w ciemni, przy użyciu specjalnych substancji chemicznych. Przegrywane są na dyski komputerów bądź drukowane na odpowiedniej drukarce. Jednak zanim tam trafią, muszą zostać zapisane w postaci cyfrowej. W tym celu służą karty pamięci.

digital-storage-media-1443484_1920Klisze fotograficzne mają swój urok, jednak też liczne ograniczenia, w porównaniu ze współczesnymi metodami. Starodawny materiał światłoczuły mógł pomieścić maksymalnie 36 zdjęć, podczas gdy karty pamięci mają na tyle dużą pojemność, że ze spokojem zmieszczą kilka tysięcy fotografii. Obecnie profesjonalni fotografowie posiadają od kilku do nawet kilkunastu sztuk kart, na których przechowują swoje odbitki cyfrowe. Ma to też swoje przełożenie na ilość wykonywanych zdjęć. W fotografii analogowej bardziej zwracano uwagę na kompozycje kadru czy wybór tematu, ze względu na wspomniane ograniczenia. Obecnie wykonuje się kilkanaście ujęć tego samego obrazu, a następnie wybiera się te, które wyszło najlepiej.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kart pamięci. Różnią się nie tylko pojemnością wyrażoną w Gigabajtach, ale również odpowiednimi oznaczenia czy prędkością zapisu. Jak wybrać kartę, które będzie dla nas najlepsza i spełni nasze wymagania?

Obecnie najpopularniejszymi formatami kart są CF (CompactFlash) oraz SD (Secure Digital). Pierwszy typ często pojawia się w zaawansowanych lustrzankach starszego typu, drugi wykorzystywany jest w większości typów aparatów cyfrowych. Co ciekawe, karty SD odznaczają się wysokimi parametrami, które skuszą niejednego profesjonalistę czy fotoamatora. Mogą osiągać pojemność do 512 GB, przy prędkości odczytu nawet 312 MB/s. Standardowe karty mogą się pochwalić szybkością ok. 40MB/s, co również nie jest złym wynikiem. Co prawda daleko im do wspomnianego demona szybkości, jednak dla miłośnika fotografii będą wystarczające.

Zarówno karty CF jak i SD posiadają dodatkowe oznaczenia, które mówią o ich funkcjonalności. Przykładowo, w produktach o znaku CF możemy znaleźć symbol UDMA 1 czy nawet 7. To informacja o prędkości karty. Odpowiednio 1 oznacza 16,7 MB/s, a 7 ? 167MB/s. W kartach SD wyróżniamy SDHC, czyli produkty o pojemności od 2 GB do 32 GB. SDXC zaczyna się natomiast od 64 GB wzwyż.

Pozdrawiamy, Fotopakiety.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *