Wpisy

Zdjęcia z powietrza, czyli podniebne fotografowanie

To, jak świat wygląda z poziomu ziemi, wie każdy z nas. Codziennie obserwujemy otoczenie z wysokości swoich oczu lub pięter budynków, w których się znajdujemy. I zapewne nieraz chcieliśmy zobaczyć jak dana rzecz, dom, park czy inna okolica wygląda z lotu ptaka. Nawet jeśli wyglądamy przez okno samolotu, wszystko jest na tyle małe, że trudno dostrzec jakieś szczegóły, ze względu na wysokość lotu. Zastanawiacie się jakim sposobem zostały wywołane zdjęcia z powietrza przedstawiające Waszą miejscowość lub piękny krajobraz. Wszystko to można uzyskać dzięki fotografii lotniczej!

14171275635_feec582ff0_kSpoglądanie na znaną sobie okolicę z powietrza może całkowicie zmienić o niej nasze wyobrażenie. Jako że z góry widać więcej, możemy zauważyć coś, czego wcześniej nie mieliśmy możliwości zobaczyć. W tym tkwi sekret i piękno zdjęć lotniczych, które zachwycają coraz większą liczbę osób. Fotografowanie z powietrza staje się w naszym kraju coraz bardziej popularne i zapewne niedługo stanie się jednym z głównych rodzajów fotografii, jaką zajmują się profesjonaliści.

Chociaż sama nazwa fotografii lotniczej wskazuje na użycie do wykonania zdjęć samolotu, jednak nie w rzeczywistości to konieczne. Owszem, do niedawna zrobienie ujęcia z góry było możliwe tylko dzięki awionetce i przeszkolonemu pilotowi, który zabierał na pokład fotografa z odpowiednim aparatem. Jednak obecnie nie musimy ponosić dużych kosztów związanych z wynajmem takiej maszyny. Zatem jak wypuścić w powietrze sprzęt, który utrwali nam piękne ujęcia? Wszystko możliwe jest dzięki dronom!

To urządzenia wyposażone w specjalny silnik, który napędza dołączone do niego śmigła i unosi całość nad ziemią. Dron może wznosić się na wysokość do kilkuset metrów w górę, dzięki czemu może dostrzec to, czego na ziemi nie mielibyśmy szans zobaczyć. W zależności od modelu może być wyposażony we wbudowaną kamerą lub specjalny uchwyt, do którego można przypiąć lustrzankę lub inny aparat fotograficzny. Drony posiadają kilka ramion, do których przymocowane są specjalnie wyprofilowane śmigła. Mogą one być drewniane lub karbonowe, zależnie od rodzaju i zaawansowanie urządzenia. Każdy dron wyposażony jest w system łączności z użytkownikiem, który steruje nim za pomocą odpowiedniej konsolety i aplikacji z poziomu ziemi. Zazwyczaj transmisja danych odbywa się drogą radiową, specjalnym kanałem. Osoba latająca dronem może wykonywać ujęcia z powietrza, kierować torem jego lotu, a także nagrywać filmy. Oczywiście powinna to być osoba, która zna specyfikę kierowania taką maszyną, orientuje się w przepisach prawa lotniczego oraz przeszła specjalne kursy, uprawniające do użytkowania drona. Ściślej na ten temat opowiemy jednak w następnych artykułach.

Pozdrawiamy, Fotopakiety.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.