Wpisy

Fotograf eventowy

Zapewne nieraz braliście udział w różnego typu wydarzeniach masowych. Koncert, otwarcie nowej restauracji czy spotkanie z ważną osobą. Po wszystkim możemy znaleźć pięknie wywołane zdjęcie w gazetach czy w formie elektronicznej na stronie danej portalu internetowego. Kto je wykonał? Zadaniem fotoreportera lub fotografa eventowego jest odpowiednie udokumentowanie danego wydarzenia.

6319544847_90e0fff443_bZazwyczaj nie zwracamy na nich uwagi, kręcą się wokół najważniejszych momentów danej imprezy, po cichu wykonując swoją pracę. Starają się nie przeszkadzać publiczności i w jak najmniej natrętny sposób spełniać swoje obowiązki. Później podziwiamy efekty ich pracy w lokalnych lub ogólnopolskich gazetach, na portalach internetowych czy w specjalnie wydanych albumach podsumowujących konkretną uroczystość.

Fotograf eventowy to ktoś, kto musi zachować pełną powagę oraz szanować współuczestników imprezy. Zazwyczaj ma dostęp do większej ilości miejsc, niż zwyczajna publika, jednakże powinien słuchać uwag organizatora oraz dostosowywać się do przedstawionych mu wcześniej zasad. Jego zachowanie świadczy o profesjonalizmie lub jego braku, dlatego powinien przykładać do tego dużą uwagę.

Fotoreporterów jest wielu i żaden nie jest równy sobie. Różnią się nie tylko posiadanymi umiejętnościami czy wielkością zgromadzonego portfolio, ale także zakresem wykonywanych zleceń. Są fotografowie zajmujący się wydarzeniami typowo kulturalnymi jak np. wystawami, pokazami tanecznymi czy spotkania z autorami literackimi bądź filmowymi. Ciekawym rodzajem jest fotografia koncertowa, o której pisaliśmy w jednym z naszych poprzednich artykułów. Do dziedziny fotografii eventowej można zaliczyć także zdjęcia sportowe, chociaż te zyskały z czasem swoją własną kategorię.

Gdzie pracuje fotograf zajmujący się dokumentowaniem różnego typu wydarzeń? Przede wszystkim zatrudnienie może znaleźć w gazetach, które mają swoje wydania internetowe lub drukowane. Jednakże, aby tam się dostać należy posiadać ciekawy i szeroki dorobek fotograficzny. Żaden redaktor nie zatrudni niedoświadczonej osoby do relacjonowania ważnych uroczystości. Dla osób, które dopiero uczą się tego fachu, istnieje mnóstwo portali internetowych, które pomagają w załatwieniu akredytacji, z reguły jednak nie płacą za wykonaną pracę. Wspomniana akredytacja jest w tym kontekście słowem kluczowym. Bez tego specjalnego pozwolenia, które wydaje organizator danej imprezy, nie będziemy mogli wejść na teren wydarzenia i swobodnie wykonywać zdjęć. Za każdym razem warto dopytać się organizatorów o konkretne wymagania, jakie należy spełnić, aby nie zostać wyrzuconym spod sceny czy konkretnej uroczystości.

Pozdrawiamy, Fotopakiety.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.