Wpisy

Urządzamy własne studio! Cz. II

Własne studio, atelier, miejsce twórczej pracy. To marzenie niejednego fotografa, a jego urządzenie wymaga wiele czasu oraz chęci. Profesjonalne studia pochłaniają znaczną ilość pieniędzy, jednak te mogą szybko się zwrócić, jeśli będziemy mieć dużo zleceń lub postanowimy wynajmować studio innym fotografom na godziny. Własne atelier to nie tylko miejsce pracy, ale także świetna okazja do uzyskania wysokiej jakości odbitek cyfrowych czy innych zleceń dla klienta.

287328079_98686767b0_zW poprzednim artykule opisaliśmy, jak powinno wyglądać samo studio w kwestii jego wielkości oraz koloru ścian. Jeśli mamy pomieszczenie, które spełnia wymienione warunki, możemy przejść do kolejnej kwestii ? jego wyposażenia. Jak wiadomo samo tło fotograficzne i odpowiedni system jego zawieszenia nie wystarczy, aby wykonywać profesjonalne zdjęcia studyjne. Fotografia to przede wszystkim światło, dlatego w studiu muszą znaleźć się odpowiednie lampy. Do wyboru mamy urządzenia o świetle stałym oraz błyskowym. Najlepiej zdecydować się na co najmniej po jednej lampie z jednego i drugiego rodzaju. Światło stałe zapewni dobrą jasność, a błysk nada odpowiednią ekspozycję fotografowanej osobie lub przedmiotowi. Dobre oświetlenie sprawi, że nasze zdjęcia będą jeszcze bardziej atrakcyjne.

Przejdźmy jednak do szczegółowego omówienia lamp studyjnych. Szukając odpowiedniego modelu, zwróćmy uwagę na kilka kwestii. Jedną z nich jest liczba przewodnia, która określa moc błysku. Dla uzyskania optymalnych efektów warto rozejrzeć się za sprzętem o wartości co najmniej 50. Jeśli dodatkowo posiada dostatecznie duży zasięg błysku, np. 3 m, możemy być, pewni, że wybrana przez nas lampa spełni nasze oczekiwania w fotografii portretowej czy produktowej.

W przypadku lamp o świetle stałym ważnym czynnikiem jest temperatura barwowa. Zazwyczaj wynosi ona 5400K, co jest standardową wartością. Lepiej unikać lamp o zbyt wysokiej wartości barwnej, ponieważ mogą one dawać za ciepłe światło, a tym samym powodować zbyt mocne nasycenie kolorów na zdjęciach. W drugą stronę też nie należy iść ? zbyt mała wartość sprawi, że otrzymamy fotografie o zimnej, niekorzystnej barwie.

Lampy studyjne posiadają szereg dodatków, dzięki którym można modyfikować strumień światła. Jeśli nie chcemy, aby błysk był zbyt mocny i spowodował nieestetyczne cienie lub wrażenie spłaszczenia, warto zastosować softbox. Jest to pewnego rodzaju nakładka przypominająca kształtem namiot. Z jednej strony pokryta jest materiałem półprzepuszczającym światło, po bokach zaś zakryta czarną tkaniną. Dzięki temu błysk rozprasza się równomiernie, odpowiednio oświetlając twarz, sylwetkę lub dany przedmiot.

Pozdrawiamy, Fotopakiety.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.