Wpisy

Wybieramy statyw do aparatu cz. II

Statyw to przydatne urządzenie, o czym przekonał się niejeden fotograf. Jest nieoceniony w podróży i wtedy, gdy potrzebujemy ustabilizować aparat na nierównym podłożu. Przyda się, gdy zamiast zdjęć zapragniemy nagrać film lub skorzystać z samowyzwalacza. Piękne, nierozmazane odbitki cyfrowe lepiej będą ozdabiać każdy album czy ramkę na zdjęcia. Jednak jaki statyw będzie odpowiedni dla konkretnych sytuacji?

14446867399_2f59e7635c_kW poprzednim artykule zastanawialiśmy się nad wyborem monopodu lub trójnogu, rozważaliśmy również zakup akcesorium ze względu na jego wagę oraz poręczność. Tym razem chcemy zwrócić Waszą czujność na inne aspekty, które są ważne przy zakupie statywu. Ważną kwestią jest wysokość urządzenia. Statyw po rozłożeniu powinien sięgać na odpowiedni poziom, aby korzystanie z niego było komfortowe. Standardowe akcesoria mogą mieć wysokość ok. 160-180 cm. Jednak w sprzedaży występują również wersje kilkucentymetrowe, idealne do postawienia na stole. Tak niskie statywy są jednak zwykle o lekkiej konstrukcji i mogą nie wytrzymać ciężaru zaawansowanych lustrzanek.

Udźwig to kolejna cecha, na którą trzeba być wyczulonym. Dobierzmy statyw, który jest przeznaczony do danego rodzaju aparatów. Jest różnica czy podłączamy lustrzankę, zaawansowany kompakt czy niewielki, tzw. ?małpkę?. Jeśli zbyt mało stabilny statyw użyjemy do ciężkiego urządzenia, może się to skończyć jego uszkodzeniem i drogą naprawą.

Ciekawym rozwiązaniem są specjalne elastyczne statywy fotograficzne. Są zazwyczaj niewielkie wysokości, jednak odznaczają się wyjątkową stabilizacją i udźwigiem. Mają nogi zbudowane z połączonych ze sobą kulek, które da się dowolnie odginać. Dzięki temu można statyw ?opleść? wokół drzewa czy barierki i bezpiecznie zamontować na nim aparat.

Oprócz istotnych cech takiego urządzenia, należy zwrócić uwagę także na jego szczegóły. Jakie końcówki nóżek ma wybrany przez nas statyw? Najlepiej sprawdzają się gumowe nakładki, które nie rysują podłogi i stabilizują całość konstrukcji. Jednak, jeśli będziemy używać statywu na nierównym gruncie, w błocie czy na miękkiej ziemi, mogą nie spełniać swojej roli. Warto mieć w zapasie wymiennie nakładki z kolcami. Niewielkie, stożkowo zakończone końcówki pozwolą na równe ustawienie statywu oraz ustabilizowanie aparatu.

Pozdrawiamy, Fotopakiety.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *