Wpisy

Wybieramy statyw do aparatu cz. I

Niezależnie od tego, czy planujemy fotograficzny wypad w plener, robimy zdjęcia sportowe czy chcemy ująć całą rodzinkę podczas niedzielnego spotkania, w każdej sytuacji przyda nam się odpowiednia stabilizacja aparatu. Trudno utrzymać nieruchomo urządzenie w dłoni, szczególnie gdy wraz z obiektywem waży kilka kilogramów. Dlatego warto rozważyć kupno statywu. Podpowiadamy, jakie rozwiązanie będzie najlepsze.

5771338462_c4ee828b38_bZ pewnością nie raz zdarzyło nam się wykonać nieostre zdjęcie. Poruszone elementy kadru nie wyglądają dobrze ani na monitorze komputera, ani na odbitkach cyfrowych. Nie zawsze mamy możliwość położenia aparatu na odpowiednio wysokiej płaszczyźnie, aby ustabilizować wykonywany obraz.

Wśród dostępnych na rynku statywów wyróżniamy wiele modeli, w zależności od przeznaczenia, wielkości, wagi czy ceny. Wybór jest tak duży, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Na co zwrócić uwagę przy zakupach? Przede wszystkim zastanówmy się, czy potrzebujemy statywu, czy monopodu. Pierwszy z nich jest bardziej stabilny, posiada co najmniej trzy nogi i może samodzielnie stać. Monopod natomiast posiada tylko jedną nogę, najczęściej rozkładaną na kilka części. Jest lekki, jednak wymaga ciągłego podtrzymania. Przyda się w sytuacji, gdy musimy szybko przestawić aparat z miejsca na miejsce i zależy nam na jak najmniejszym obciążeniu.

Kolejną kwestią, nad którą musimy się zastanowić, jest wybranie odpowiedniego rodzaju statywu. Jeśli mamy aparat kompaktowy lub niewielkich rozmiarów lustrzankę i nie potrzebujemy wysokiego, rozkładanego urządzenia, przyda nam się stabilizator stołowy. Lekki i kompaktowy statyw szczególnie sprawdzi się przy okazjonalnym użyciu jak uwiecznienie rodzinnego spotkania czy wyjątkowej chwili. Po złożeniu nie zajmuje dużo miejsca i może być przenoszony nawet w kieszeni.

Jeśli często korzystamy ze statywu i zabieramy go w plener, niewątpliwą cechą, na którą zwracamy uwagę, jest waga. Nie może on być zbyt ciężki, ponieważ jego przenoszenie z miejsca na miejsce mogłoby być uciążliwe. W tym przypadku idealnie sprawdzą się statywy lekkie, mające niewielką wagę, przy zachowaniu udźwigu do nawet 10 kg. Świetnym rozwiązaniem będą stabilizatory wykonane z włókien węglowych, które są wyjątkowo wytrzymałe, lecz jednocześnie droższe. Warto jednak zdecydować się na taki rodzaj statywu, ponieważ możemy być pewni, że otrzymamy produkt wysokiej jakości.

Pozdrawiamy, Fotopakiety.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *