Wpisy

Bierz aparat i idź na spacer!

Pogoda za oknem robi się coraz przyjemniejsza i chętniej wychodzimy na spacery. Coraz dłuższe dni sprawiają, że nie musimy ograniczać się czasowo i możemy miło spędzić chwile na łonie natury. Budząca się do życia przyroda jest idealnym tematem do wiosennych fotografii. Warto zatem, wybierając się na relaksacyjną przechadzkę, zabrać ze sobą aparat.

5582708527_94a330ca4b_bJeśli zależy Wam na pięknych odbitkach cyfrowych, które będziecie mogli oprawić w ramki lub albumy fotograficzne, pomyślcie w jedno ze słonecznych dni o przechadzce po okolicy. Warto zabrać ze sobą aparat. Nie musi to być profesjonalna lustrzanka, która podczas dłuższej wędrówki może stać się zbyt ciężkim bagażem. Wystarczy nawet zwykły kompakt lub dobry aparat w telefonie. Są one o wiele bardziej poręczne i możemy je schować do kieszeni kurtki czy spodni.

Gdzie szukać tematów wartych uwagi? Wszędzie! Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele ciekawych miejsc do sfotografowania znajduje się w naszym najbliższym otoczeniu. Łąka z rozkwitającymi kwiatami, miejski park skąpany w blasku słońca czy jezioro z refleksami świetlnymi, odbijającymi się od wody. Możliwości jest wiele, a wszystko zależy od naszej pomysłowości i kreatywności.

Miłośnicy kwiatów mogą spróbować swoich sił w fotografii makro. Za pomocą specjalnych szkieł powiększających lub obiektywu, można kilkukrotnie zwiększyć dany obraz i wykonać piękne zdjęcie owada czy fragmentu rośliny. Duże przybliżenie przyda się również w fotografii ptaków. Do tego celu najlepszym rozwiązaniem będą teleobiektywy, czyli sprzęt o dużym zakresie ogniskowych. Przed wykonaniem zdjęcia należy zachować pewną ostrożność. Ptaki mogą łatwo się spłoszyć, gdy podejdziemy do nich zbyt blisko. W innej sytuacji będziemy, gdy zechcemy uwiecznić zwierzęta w locie ? wtedy jednak ze względu na dużą odległość będziemy potrzebować obiektywu z dużym przybliżeniem.

Wiosna to bardzo słoneczna pora roku, co z jednej strony zachęca do robienia pełnych światła zdjęć, a z drugiej może być pewnym utrudnieniem. Bardzo często zdarzają się tzw. przepalenie fotografii, czyli zbyt duże natężenie światła w danej części kadru. Wygląda to dosyć nieestetycznie i uniemożliwia odczytanie ze zdjęcia jego treści. Sposobów na rozwiązanie tego problemu jest kilka. Jednym z nich jest zastosowanie krótszego czasu naświetlania lub większej wartości przesłony. Można również pokusić się o skorzystanie z pomocy tzw. chmury, czyli specjalnego dyfuzora, którego zadaniem jest zmniejszenie dopływu światła do fotografowanego przez nas tematu. Jednak jest to dosyć uciążliwe rozwiązanie i raczej nie przyda się podczas wiosennego spaceru. Innym pomysłem jest robienie zdjęć w formacie RAW. Pliki te zawierają o wiele więcej informacji niż zwykły JPEG i pozwalają na większe możliwości edytowania. Jeśli zdarzy się nam niewielkie przepalenie w danej części kadru, można wydobyć z niego szczegóły za pomocą programu graficznego. Nie zawsze jest to możliwe, jednak przy niewielkim zwiększeniu światła można ładnie przywrócić zdjęciu odpowiedni poziom ekspozycji.

Pozdrawiamy, Fotopakiety.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.