Wpisy

Lepiej zrozumieć fotografię cz. II

Nie jest tajemnicą, że fotografia to złożona i wielowątkowa dziedzina sztuki, której całkowite opanowanie zajmuje wiele lat. Miłośnicy tej dyscypliny poświęcają całe życie na zgłębianie tajników rejestracji obrazu, a co roku wymyślane są nowe techniki. Gdyby istniał słownik pojęć fotograficznych w książkowym wydaniu, zająłby zapewne wiele tomów wydawniczych. Przedstawiamy kilka kolejnych pojęć, które pomimo, że stanowią niewielki ułamek wiedzy fotograficznej, są bardzo dobrym wprowadzeniem do tej dziedziny. Ich znajomość pozwoli na wykonanie dobrej jakości odbitek cyfrowych.

24111295_49c3307f12_oGłębia ostrości jest jednym z technicznych aspektów fotografii. Ze względu na ograniczenia optyki stosowanej w aparatach lub obiektywach, urządzenie jest w stanie zarejestrować obraz tylko z odpowiednią ostrością na wybranym fragmencie kadru. W ten sposób można uzyskać ciekawy efekt wyrazistości jednego przedmiotu bądź postaci oraz artystycznego rozmycia tła lub innego obszaru zdjęcia.

Wartość głębi ostrości można ustawiać za pomocą przysłony. Jest to mechaniczna część aparatu fotograficznego, umiejscowiona w obiektywie, która działa tak, jak źrenica ludzkiego oka. Wyposażona jest w składające się fragmenty, nazywane listkami. Przysłona decyduje o ilości światła padającego na matrycę aparatu. Im mniejsza jej wartość, tym większy tworzy otwór, przez który dostają się promienie słoneczne lub blask żarówki. Najjaśniejsze obiektywy posiadają parametry równe f/1.2 albo f/1.4.

Ważnym pojęciem dotyczącym podstaw fotografii jest długość naświetlania. Termin ten jest integralnie związany z przysłoną i razem z ISO stanowią trzy najważniejsze wartości, które trzeba brać pod uwagę przy fotografowaniu. Długość czasu naświetlania decyduje o szybkości wykonania zdjęcia oraz zamknięcia listków przysłony. Może być krótka, np. przy czasie 1/200 s lub długa, jak w przypadku 1/20 s. Większość lustrzanek posiada również tryb Bulb, który blokuje otwarcie migawki przez cały czas, aż jest wciśnięty jej spust. Pozwala to na rejestrowanie obrazu przez długi czas, dochodzący do nawet kilku godzin.

Ważnym w fotografii formatem zapisu plików jest RAW. Jest to rodzaj cyfrowego negatywu, który dostarcza o wiele więcej informacji niż standardowy JPG. Zapisuje dane dotyczące ekspozycji, kontrastu oraz szczegółów danego zdjęcia, co znacznie ułatwia pracę podczas jego obróbki. Z plików RAW można odczytać zdecydowanie więcej i zachować lepsza jakość niż przy zwyczajnych formatach plików. Jednak, aby wykonywać zdjęcia w RAW-ach, należy zaopatrzyć się w pojemną kartę pamięci. Pliki tego typu mogą zajmować nawet trzy razy więcej miejsca niż JPG.

Pozdrawiamy, Fotopakiety.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *