Wpisy

Jak zrobić zdjęcia portretowe w studiu ? Cz. II

Praca w studiu ma swoje wady i zalety. Niewątpliwym plusem są stałe warunki oświetleniowe, które możemy dowolnie modyfikować. Nie jesteśmy zdani na kaprysy pogody lub otoczenia. Z drugiej strony, mamy mniejsze pole manewru w zakresie tła. Ładny krajobraz, zieleń czy przebłyski słońca będą dobrze wyglądać, szczególnie w przypadku fotografii portretowej.

3259235550_763b6f7eef_bWiele osób marzy o własnej sesji zdjęciowej, podczas której może wcielić się w elegancką damę, dystyngowanego kawalera czy zabłysnąć urodą, podkreśloną odpowiednim makijażem. Takie fotografie zamawiamy często, gdy chcemy sprawić komuś prezent, np. wywołując zdjęcia i oprawiając je w odpowiednią ramkę. Jednak zanim otrzymamy efekt końcowy, profesjonalny fotograf musi wykonać swoją pracę w studiu.

Na co zwrócić uwagę przy robieniu zdjęć portretowych? Najważniejszy jest dobry kontakt z modelem. O ile profesjonaliści nie mają problemu z ustawieniem się przed obiektywem i robią to chętnie, o tyle osoby, które nie miały wcześniej styczności z modelingiem, mogą czuć się początkowo niepewnie. Zadaniem fotografa jest nawiązanie nici porozumienia i wprowadzenie luźnej atmosfery podczas sesji. Dzięki temu niedoświadczony model nabierze pewności, poczuje się mniej speszony. Warto zaznaczyć, że pierwsze zdjęcia wykonane na sesji zazwyczaj pozostawiają wiele do życzenia. Fotograf dopiero próbuje wczuć się w skórę modela, a ten jeszcze sztywno zachowuje się przed obiektywem. Gdy zobaczymy, na czym wszystko polega oraz że nie trzeba się niczego bać, zacznie traktować sesję zdjęciową jako dobrą zabawę. Bywają osoby, które tak się rozkręcają, że na koniec trudno wyciągnąć je sprzed aparatu.

Jak kadrować zdjęcia? W zależności ilu mamy modeli, możemy wykonać zdjęcia grupowe lub indywidualne. Pierwszy typ fotografii z pewnością będzie łatwiejszy do zrobienia, szczególnie gdy pozuje nam grupa przyjaciół. Mogą w oryginalny sposób ustawić się do zdjęcia, bez zbędnego speszenia na początku. Trzeba jednak pamiętać, żeby do wykonania takich fotografii użyć obiektywu szerokokątnego i szerokiego tła, tak, aby wszyscy się na nim zmieścili. W przypadku drugim, zdjęcia portretowe jednej osoby pozwalają pokazać jej charakter, podkreślić urodę i wprowadzić pewną nutę tajemniczości. Jest to jednak bardziej wymagające zajęcie, zarówno dla modela, jak i fotografa. Najpopularniejszym typem kadru jest ujęcie popiersia, czyli od ramion w górę. Ciekawie prezentują się także zdjęcia na bazie planu amerykańskiego, czyli do kolan. Mniej stosowane są ujęcia pełne, przedstawiające całą sytuację.

Pozdrawiamy, Fotopakiety.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.