Wpisy

Jak zrobić zdjęcia portretowe w studiu ? cz. I

Zdjęcia studyjne mają swoją magię, której na próżno szukać w innych dziedzinach fotografii. Warunki oświetleniowe pozwalają wydobyć z kadru więcej niż przy fotografowaniu w plenerze. Szczególnie dotyczy to portretów, które dają szerokie pole do popisu. Praca z modelem lub modelką w studiu to nie tylko frajda, ale również wyzwanie, aby sprostać jego wymaganiom.

5396341977_0f39f81394_bZdjęcie portretowe bliskiej osoby, przyjaciela lub przyjaciółki mogą być świetnym prezentem w postaci oprawionej odbitki cyfrowej, którą stawia się np. na biurku. Dzięki światłu studyjnemu da się pokazać to, co nie jest widoczne gołym okiem. Mistrzowie portretów są w stanie przedstawić każdą osobę w zupełnie innym charakterze. Balansując oświetleniem, można pokazać delikatność, wrogość lub tajemniczość danego modela. Wszystko zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać i wspólnej wizji fotografa oraz osoby, której robimy zdjęcia.

To jedna z najprzyjemniejszych dziedzin fotografii. Możliwość interakcji z człowiekiem po drugiej stronie obiektywu daje wiele satysfakcji, ale jest również wyzwaniem. Nikt nie będzie zadowolony, gdy po kilkugodzinnej sesji otrzyma kiepsko wykonane zdjęcia. Dlatego, zanim przystąpimy do zabawy w studiu, warto poznać jego specyfikę. Standardowo znajdują się tam dwie lampy błyskowe o mocy nie mniejszej niż 500Ws lub zestaw lampy błyskowej oraz lampy światła ciągłego. Zazwyczaj urządzenia wyposażone są dodatkowo w softboxy, czyli nakładki w kształcie namiotu, które rozpraszają przyjemnie światło. Dobrze, gdy na wyposażeniu studia znajdują się także takie nasadki, jak plaster miodu czy garnek, zwany również beaty dishem. Pozwalają na dodatkowe modyfikacje światła. Oprócz tego obowiązkowym sprzętem są tzw. kostki synchronizacyjne, czyli niewielkie urządzenia przypinane do lampy oraz wsuwane na sanki aparatu, aby zapewnić odpowiednią łączność między nimi. Nie można zapomnieć również o tłach oraz statywach, służących do ich zawieszania. Standardowo korzysta się z tkanin białych, czarnych lub szarych w przypadku fotografii monochromatycznej. Oczywiście można wykorzystać również inne kolory, o ile studio będzie takie posiadało. Dobrze, aby przygotowane było osobne pomieszczenie, w którym można spokojnie się przebrać i zrobić makijaż. Niestety trzeba liczyć się z ceną takiej przyjemności. Koszty wynajęcia profesjonalnego studia wahają się od 50 do 200 złotych za godzinę. Wiele miejsc zastrzega sobie możliwość wynajmu na minimum dwie godziny, na co również trzeba zwrócić uwagę przed wybraniem odpowiedniego pomieszczenia.

Fotografowanie w studiu to dosyć komfortowe zajęcie. Nie trzeba przejmować się zmiennym oświetleniem na zewnątrz czy niepewną aurą. Wystarczy znajomość sprzętu studyjnego, aby wykonać portret z dowolnego pomysłu. O tym, jak pracować z modelem oraz w jaki sposób uzyskać zamierzony efekt opowiemy w następnym artykule.

Pozdrawiamy, Fotopakiety.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *