Wpisy

Dobre zdjęcia z lampą błyskową

Lubisz robić zdjęcia z lampą błyskową, ale zdarza się, że przedstawione na nich postaci są zbyt jasne lub całkowicie niewidoczne? Jesteś pasjonatem fotografii, który uczy się pracy z fleszem? Albo po prostu chcesz odpowiednio korzystać ze swojego sprzętu i wywoływać zdjęcia, które zawsze będą wyraźne? Podpowiadamy, jak używać lampy błyskowej, aby uniknąć tzw. przepaleń.

14746221302_28c869f364_oCzęsto korzystamy z flesza, gdy robi się ciemno lub znajdujemy się w pomieszczeniu z niedostateczną ilością światła. Z pewnością każdemu z nas zdarzyło się zrobić zdjęcie, na którym twarze przedstawionych postaci są białe, bez zaznaczonych szczegółów. Trudno z takiej fotografii wydobyć więcej, nawet gdy jest zapisana w formacie RAW. Tego typu odbitki cyfrowe nie będą dobrze wyglądać w rodzinnym albumie. Tzw. przepalenia, czyli zbyt duża ilość światła pochodząca z blasku lampy, potrafi zepsuć nawet bardzo dobre ujęcie. Żeby tego uniknąć, wystarczy zapamiętać kilka przydatnych zasad.

Robiąc zdjęcie z użyciem lampy, należy mieć na uwadze moc blasku, jaki wydobywa. W zależności od rodzaju urządzenia i liczby przewodniej może być on słabszy lub mocniejszy. Zapobiegniemy przepaleniom, jeśli fotografując dany obiekt, cofniemy się o kilka kroków. W ten sposób moc blasku nie będzie tak duża, a temat naszego zdjęcia będzie równomiernie oświetlony. Można też przybliżyć obiekt za pomocą zoomu cyfrowego. Nie zmienimy naszego miejsca, jednak może to zwiększyć ryzyko poruszenia.

Drugim sposobem na uniknięcie przepaleń jest skierowanie głowicy lampy w innym kierunku. Najpopularniejszym sposobem jest ustawienie jej w stronę sufitu. Blask odbije się od stropu i równomiernie rozproszy na fotografowane obiekty. Niestety metoda ta przydatna jest tylko w pomieszczeniach, i to takich, gdzie sufit nie jest zbyt wysoki. W innym przypadku warto pomyśleć o specjalnych nakładkach na palnik. Są to zazwyczaj plastikowe osłonki o mlecznym zabarwieniu, które skutecznie rozpraszają blask lampy.

Wyeliminować przepalenia można także poprzez zmniejszenie mocy światła w ustawieniach aparatu lub ręcznie, korzystając z menu flesza. To szczególnie przydatny sposób, gdy nie mamy możliwości zastosowania wcześniejszych sposobów i mamy więcej czasu na skonfigurowanie właściwości naszego urządzenia. Gdy nie możemy sobie na to pozwolić, warto skorzystać z funkcji TTL, czyli specjalnego programu, który sam dobiera odpowiednie parametry pracy lampy. Niestety, tego udogodnienia nie spotkamy w każdym fleszu, szczególnie we wbudowanych palnikach.

Co zrobić w przypadku, gdy nie możemy użyć lampy, a zależy nam na jasnym obrazie? Wystarczy podnieść czułość matrycy, wyrażoną w jednostkach ISO lub pobawić się czasem naświetlania. Im dłuższy, tym więcej światła wpadnie do środka obiektywu. Trzeba jednak pamiętać, że wraz z większą jasnością, łatwiej o wszelkiego rodzaju poruszenia i rozmazania.

Pozdrawiamy, Fotopakiety.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.