Wpisy

Fotografia koncertowa, czyli jak uchwycić dźwięk

Fotografia koncertowa jest jedną z najbardziej wymagających dziedzin fotografii. Jednocześnie, to ciekawe i pełne wyzwań zajęcie. Przedstawiamy krótki poradnik, czym jest fosa na koncercie, jak wygląda robienie zdjęć w ciemnościach, oraz na co musi zwrócić uwagę fotograf koncertowy.

8738962200_952d335a5e_bJak uchwycić dźwięk? Mogłoby się wydawać, że nie da się go przedstawić za pomocą zdjęcia. Nic bardziej mylnego! Fotografia koncertowa zatrzymuje emocje, jakie towarzyszą artyście na scenie i widzom. Dzięki niej można stworzyć i wywołać zdjęcia jedyne w swoim rodzaju. Portret znanego piosenkarza nie będzie tylko obrazem, ale także zapisem emocji i wspomnień, jakie niesie ze sobą dane wydarzenie muzyczne.

Fotografowie koncertowi muszą być przygotowani na szybką zmianę akcji. Warunki, jakie panują na scenie oraz zachowanie widzów, mogą być trudne do przewidzenia. Głównym aspektem, na którym trzeba się skupić, oprócz uchwycenia emocji, jest światło. Oświetlenie podczas koncertu bywa kapryśne. Bywają występy, podczas których odbywa się prawdziwa gra świateł, ale i takie, gdy jest prawie ciemno. Dużo zależy od upodobań artystów oraz dobrej woli oświetleniowca. Co zrobić, gdy przyjdzie nam robić zdjęcia na słabo oświetlonym koncercie? W torbie fotografa koncertowego powinien znajdować się odpowiedni sprzęt. Przede wszystkim, warto zaopatrzyć się w tzw. jasne obiektywy, czyli takie, których przysłona posiada duży otwór względny. Zwykle jest to nie więcej niż f/2.8, przy czym najlepszym rozwiązaniem jest f/1.8. Z pewnością przyda się obiektyw szerokokątny oraz portretowy typu 50 mm. Do robienia zdjęć na koncertach znanych gwiazd niezbędny będzie teleobiektyw, dzięki któremu możemy wykonać zdjęcia z dużym przybliżeniem i z większej odległości. Taki sprzęt przyda się również wtedy, gdy nie będziemy mieć możliwości, aby  podejść blisko sceny.

Na uwagę zasługuje zachowanie artysty oraz towarzyszących mu muzyków. Akcja na koncercie jest dynamiczna i w ciągu kilku sekund może wydarzyć się coś, co pozwoli zrobić wyjątkowe zdjęcie. Piosenkarz zespołu rockowego skoczy w tłum albo zacznie śpiewać, patrząc prosto w nasz obiektyw. Gitarzysta zrobi ciekawą minę albo perkusista, na koniec koncertu, rzuci pałeczki w tłum. Wszystko zależy od rodzaju muzyki i sposobu zachowania artysty. Bywają osoby, które na scenie są bardzo żywiołowe i za każdym razem ich występy dostarczają ciekawych ujęć.

Wybierając się na koncert, aby robić zdjęcia, należy zaopatrzyć się w odpowiednie pozwolenie, zwane akredytacją. Niestety, nie każdy może je dostać. Największe szanse mają fotografowie pracujący dla gazet lub portali muzycznych. Bez akredytacji organizator nie pozwoli wejść do fosy, czyli miejsca między sceną a barierkami. Na szczęście, odbywają się koncerty, gdzie nie jest wymagane specjalne pozwolenie. To zazwyczaj występy mniej znanych artystów. Robienie zdjęć na takich wydarzeniach jest idealnym sposobem nauki dla początkujących fotografów koncertowych.

Pozdrawiamy, Fotopakiety.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.