Wpisy

Przegląd fotograficzny – historia aparatu

Żeby zacząć dyskusję na temat powstania pierwszego aparatu cyfrowego, mamy obowiązek przypomnieć, że pierwszym krokiem było wynalezienie światłoczułej matrycy (CCD), a miało to miejsce już w 1969 roku. Na początku niemożliwe było wykorzystanie tego odkrycia w aparatach. Stało się to jednak już po czterech latach, kiedy świat dzienny ujrzała matryca o rozdzielczości 100×100 pikseli.

3812299_c7f8e1c1f6_zW 1975 roku można było zakupić pierwszy egzemplarz marki Kodak, który potrafił rejestrować zdjęcia o rozdzielczości 0,01 megapiksela, do czego niezbędna była kaseta magnetyczna, a cały zabieg trwał ok. 23 sekund. Jeśli użytkownik chciał później odczytać, to potrzebne było specjalne urządzenie, współpracujące z telewizorem.

To był jednak tylko zalążek rozwoju cyfrowych zdjęć, które możemy dzisiaj wywołać w każdym możliwym miejsce. Odbitki cyfrowe to nie jest już towar ekskluzywny, jak to miało miejsce jeszcze w latach 70. i 80. XX wieku.

Jednak w 1981 poczyniono kolejny krok do praktycznego wykorzystania cyfrowej technologii, a konkretnie stało się to dziełem firmy Sony, która stworzyła aparat Mavica. Można było nim zrobić nawet 25 zdjęć, a rozdzielczość wzrosła już do 0,3 mega piksela. W porównaniu z wynalazkiem firmy Kodak, kaseta magnetyczna została zastąpiona przez dyskietkę.

Dopiero na przełomie lat 80. i 90. na rynku pojawiły się aparaty cyfrowe, które można było kupić w większych ilościach w fotograficznych sklepach. Mamy na myśli Fuji DS-1P, dysponujący pamięcią 16 megabajtów. Natomiast jeśli chodzi jakość zdjęcia, to moment przełomowy nastąpił w 1991, znowu za sprawą firmy Kodak, która mogła się pochwalić rozdzielczością 1,3 megapiksela.

Pozdrawiamy, Fotopakiety.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *