Wpisy

Obiektywnie o obiektywie

Decydując się na zakup swojego pierwszego aparatu, musimy zdawać sobie sprawę, że z czasem będzie on niewystarczającym sprzętem. Zaczniemy dostrzegać jego mankamenty, więc najlepiej z góry założyć, że konieczne będzie systematyczne dokupowanie obiektywów, aby wywoływanie zdjęć stało się dla nas przyjemnością i długo wyczekiwanym momentem, a nie przykrą koniecznością. Mimo że chcemy mieć uniwersalny aparat, który doskonale sprawdzi się w każdych warunkach bez konieczności manewrowania przy nim, to wiemy, że wysokiej jakości zdjęcia wymagają inwestycji.

5536863374_52091e1310_zSkoro jeszcze nie wiemy, czy fotografia będzie naszą pasją, to nie warto płacić fortunę za aparat, z którego usług nie będziemy zbyt często korzystać. Najlepszym rozwiązaniem dla początkujących jest zatem korpus aparatu z obiektywem. Z drugiej jednak strony zdarza się, że taki obiektyw jest zbyt ciemny, a to nie koniec jego wad. Jednak dla amatora, który nigdy wcześniej nie miał styczności z obiektywem, może to być przydatna lekcja, z której powinien wiele wynieść. Z czasem zacznie zauważać ograniczenia i wtedy przesiądzie się na lepszy model.

8009525946_d005d533e7_zPóźniej musi odpowiedzieć sobie na jedno ważne pytanie: obiektyw zmiennoogniskowy czy stałoogniskowy? Drugi z wymienionych typów wyróżnia się tym, że ma automatycznie ustalona długość ogniskowej. Pierwszy natomiast to zwykły zoom, czyli dobrze nam wszystkim znany, który jest gorszy pod względem jasności. Zatem w gorszych warunkach oświetleniowych przegrywa w przedbiegach. Warto więc postawić na stałoogniskowe, które nie tylko są dużo tańsze, ale również mniej ważą i gwarantują lepsza jakość zdjęć.

Najważniejsze jest jednak, do jakich celów będziemy wykorzystywali nasz obiektyw. Nie zawsze potrzebny jest nam drogi bardzo profesjonalny sprzęt. Zadbajmy jednak, żeby był wyposażony w stabilizację obrazu, zwłaszcza jeśli mamy zamiar dłużej oświetlać konkretny obiekt.

Nie ma tak naprawdę uniwersalnego obiektywu, więc jesteśmy zmuszeni wybrać jedną z jego opcji. Do wyboru mamy funkcję teleobiektywu, makro, szeroki kąt, jasne światło. Jeśli mamy nieco większy budżet, wtedy polecamy zakupić jak najjaśniejszy obiektyw. Wtedy proporcjonalnie rośnie jakość zdjęć, choć to nie jedyny czynnik, który o tym decyduje.

Pozdrawiamy, Fotopakiety.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *