Wpisy

Smartfon jest zawsze pod ręką

Wielu wydaje się, że zrobienie dobrej fotografii wymaga drogiego i profesjonalnego sprzętu. Jeśli nie panowałoby takie przekonanie, nie mielibyśmy tak dużego popytu na drogie lustrzanki, które kupują również i Ci nieznający się na pięknej fotografii. Dobry aparat nie jest konieczny, aby zrobić idealne zdjęcie. Dobrym tego przykładem są słowa Chase’a Jarvisa – „Najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie”. smartphone-623722_640

Jaki aparat zawsze mamy przy sobie? Odpowiedź jest oczywista – ten w naszym smartfonie. Dlatego już nikogo nie powinien dziwić fakt, że niektórzy fotoreporterzy czy fotografowie przerzucili się na telefony i zainstalowane w nich aplikacje. Dobrym tego przykładem jest Damon Winter, pracujący jako fotoreporter dla popularnego ?The New York Times”. Zrealizował on fotodokument o 10 Dywizji Górskiej w Afganistanie, a wszystko za pomocą popularnego na całym świecie iPhone’a.

Jak widać – dla chcącego nic trudnego! Dlatego każdy z nas może robić zdjęcia, a następnie wywołać odbitki cyfrowe w specjalistycznym zakładzie fotograficznym. Fotografia telefoniczna charakteryzuje się dokładnie tymi samymi prawami co tradycyjne korzystanie z aparatu. Przede wszystkim należy uzyskać odpowiednią kompozycję. Aparat w telefonie znacznie ułatwia sprawę. Wystarczy bowiem uruchomić opcję ?siatki?, która podzieli nam obraz na 9 równych pól. Najprościej jest umieścić fotografowany element w środkowym polu, wtedy mamy pewność, że uzyskamy kompozycję centralną. Rodzaje kompozycji to już temat na zupełnie inny artykuł.

Pamiętaj również o odpowiednim naświetleniu. Oczywiście fotografię możesz obrobić później w odpowiednim programie, jednak gra światłocieniem może oszczędzić wiele późniejszej pracy. Praca na smartfonach umożliwia korzystanie z wielu innowacyjnych rozwiązań. Wystarczy jedynie ściągnąć odpowiednią aplikację, która pozwoli na wykonywanie i automatyczne obrabianie zdjęć, poprzez nakładanie odpowiedniego filtra, który wcześniej wybraliśmy.

Nie ma co ukrywać, że wykonywanie fotografii smartfonem jest przede wszystkim wygodne. W niektórych sytuacjach lustrzanka jest niezawodna, jednak do fotografowania krajobrazów czy naszej wycieczki rowerowej wystarczy to, co mamy pod ręką. Wożenie ze sobą dużego aparatu i kilku różnych obiektywów to nie lada utrudnienie, a pamiętajmy, że cały sprzęt należy jeszcze odpowiednio rozstawić. W przypadku telefonu wystarczy sięgnąć do kieszeni i uruchomić odpowiednią aplikację. Wybierz zatem sam!

Pozdrawiamy, Fotopakiety.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.