Wpisy

Chcesz być fotografem? Bądź kreatywny!

Kreatywność to cecha, która oddziela wybitne jednostki od amatorów, którzy mają jeszcze wiele nauki przed sobą, aby wskoczyć poziom wyżej. Z przeciętnych fotograficznych rzemieślników stają artystami z prawdziwego zdarzenia. Nie jest to prosta sztuka, wiele czynników składa się na końcowy sukces. Wtedy wywoływanie zdjęć staje się dużo prostsze. Aby tak się stało, potrzeba odpowiednich ćwiczeń. Trening czyni mistrza. Niestety sporo osób jest zdania, że posiadając bardzo dobry aparat, nie potrzeba niczego więcej, aby osiągnąć zamierzony efekt. To tak jakby samo kupno najdroższego garnka wystarczyło do ugotowania wyśmienitego dania. Rola fotografa jest bagatelizowana, zwłaszcza w przypadku pracy z martwą naturą. Czy można zrobić kilka różnych zdjęć jednego drzewa? Nie. Można ich zrobić kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt!

8554448156_0e00b65819_z (1)Jest tyle różnych opcji w profesjonalnym sprzęcie, że nie sposób omówić wszystkie w jednym artykule. Są jednak podstawowe, które zrobią dużą różnicę w połączeniu z szóstym zmysłem kreatywnego fotografa. Nawet zwykłą roślinę można pokazać za każdym razem inaczej, „bawiąc się” ostrością, światłem, perspektywą, obiektywem. Samo ustawienie się fotografa ma duże znaczenie. Najpierw spróbujmy zastosować automatyczne funkcje w aparacie. To będzie nasz punkt wyjściowy.

Później możemy wykorzystać specjalny teleobiektyw, który miałby ogniskową 200 mm z otwartą przysłoną f/2.8. Takie rozwiązanie poskutkuje rozmazanych tłem. Ciekawy efekt, który powoduje skupienie się jedynie na przedmiocie z pierwszego planu. Natomiast przysłona f/25 ma za zadanie powiększyć głębię i uwypuklić tło, pokazując jego detale.

Natomiast jeśli chodzi o światło, to wachlarz możliwości jest bardzo duży. Polecamy stosowania dodatkowych źródeł światła, specjalnych nakładek zmiękczających na lampę błyskową. Wtedy można z jedną nakładkę wybierać różne ujęcia, przemieszczać się. Ponadto, interesujący efekt otrzymamy poprzez umieszczenia białej kartki z tyłu jako tło, jednocześnie je oświetlając. Bawmy się również ustawieniem samego aparatu, zmieniając pozycję z pionową na poziomą.

Bardzo ważny jest również moment naciśnięcia spustu migawki. Popróbujcie różne rozwiązania, przy okazji ćwicząc refleks, co może nam się przydać w przyszłości, podobnie jak eksperymenty z lampą błyskową, więc dobrym pomysłem jest robienie zdjęć tego samego przedmiotu przy świetle naturalnym oraz w nocy, kiedy konieczne jest skorzystanie z pomocy flesza.

Pozdrawiamy, Fotopakiety.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.