Wpisy

Jak dbać o sprzęt zimą

Zima potrafi być piękna. Szczególnie, kiedy jesteś fotografem, próbujesz uchwycić interesujący krajobraz. Wtedy masz duże pole manewru, chociaż dzień jest krótki i często jesteśmy zmuszeni do korzystania ze sztucznego oświetlenia, zamiast naturalnego – w postaci słońca. Jednak obecna pora roku nie sprzyja sprzętowi, który wymaga szczególnej opieki, kiedy mróz jest jego przeciwnikiem. Szczególnie należy pamiętać, że w tym okresie niebezpiecznym zjawiskiem kondensacja pary wodnej, która pojawia się w momencie przenoszenia naszego aparatu zimnego miejsca w cieplejsze. Efektem jest wilgoć, która może mieć działanie destrukcyjne na elektronikę naszego obiektywu, co w konsekwencji odbija się na soczewkach w postaci śladów.

ski-16219_640Aby uniknąć kłopotów z zimnym aparatem, nie należy otwierać plecaka ze sprzętem zaraz po przyjściu do domu. W takim przypadku najlepiej odczekać około 2-3 godziny, a gwarantujemy, że cierpliwość zostanie wynagrodzona i bez trudów zgramy zdjęcia, bez narażania sprzętu na awarię, co może mieć negatywny wpływ na proces wywoływania zdjęć.

W trakcie pracy w terenie warto jak najdłużej chronić aparat przed zimnem, umieszczając go w specjalnej torbie czy plecaku, jeśli akurat nie pracujemy, zrobiliśmy sobie przerwę. Szczególnie narażone na niebezpieczeństwo są tańsze modele aparatów, ponieważ są z mniej trwałych tworzyw sztucznych.

Polecamy zabranie ze sobą ściereczek czy gruszki do czyszczenia szkła, ponieważ dmuchanie na obiektyw może spowodować powstanie plam, a dodatkowo szkło wskutek ujemnej temperatury zaparuje, przez co stracimy cenne minuty, zanim wróci do poprzedniego stanu.

Pozdrawiamy, Fotopakiety.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.