Wpisy

Jak dbać o sprzęt zimą

Zima potrafi być piękna. Szczególnie, kiedy jesteś fotografem, próbujesz uchwycić interesujący krajobraz. Wtedy masz duże pole manewru, chociaż dzień jest krótki i często jesteśmy zmuszeni do korzystania ze sztucznego oświetlenia, zamiast naturalnego – w postaci słońca. Jednak obecna pora roku nie sprzyja sprzętowi, który wymaga szczególnej opieki, kiedy mróz jest jego przeciwnikiem. Szczególnie należy pamiętać, że w tym okresie niebezpiecznym zjawiskiem kondensacja pary wodnej, która pojawia się w momencie przenoszenia naszego aparatu zimnego miejsca w cieplejsze. Efektem jest wilgoć, która może mieć działanie destrukcyjne na elektronikę naszego obiektywu, co w konsekwencji odbija się na soczewkach w postaci śladów.

ski-16219_640Aby uniknąć kłopotów z zimnym aparatem, nie należy otwierać plecaka ze sprzętem zaraz po przyjściu do domu. W takim przypadku najlepiej odczekać około 2-3 godziny, a gwarantujemy, że cierpliwość zostanie wynagrodzona i bez trudów zgramy zdjęcia, bez narażania sprzętu na awarię, co może mieć negatywny wpływ na proces wywoływania zdjęć.

W trakcie pracy w terenie warto jak najdłużej chronić aparat przed zimnem, umieszczając go w specjalnej torbie czy plecaku, jeśli akurat nie pracujemy, zrobiliśmy sobie przerwę. Szczególnie narażone na niebezpieczeństwo są tańsze modele aparatów, ponieważ są z mniej trwałych tworzyw sztucznych.

Polecamy zabranie ze sobą ściereczek czy gruszki do czyszczenia szkła, ponieważ dmuchanie na obiektyw może spowodować powstanie plam, a dodatkowo szkło wskutek ujemnej temperatury zaparuje, przez co stracimy cenne minuty, zanim wróci do poprzedniego stanu.

Pozdrawiamy, Fotopakiety.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *