Wpisy

Kilka słów o matrycy

W jednym z artykułów wspomnieliśmy, że matryca jest bardzo ważna przy wyborze aparatu, ale nie poświęciliśmy jej należycie dużo miejsca, dlatego postanowiliśmy to nadrobić, żebyście mogli zdać sobie sprawę, jak wpływa to na wywoływanie zdjęcia.

220x130-news_thumb3(1).c54Przede wszystkie trzeba zacząć od tego, że można spotkać się z dwoma typami matrycy: CMOS oraz CCD, a różnica między nimi polega na odmiennym sposobie rejestrowania obrazu.

Układ CMOS jest dosyć specyficzny, ponieważ faza jego produkcji odbywa się identycznie, jak ma to miejsce w przypadku procesorów czy pamięci RAM. Posiadają one specjalne chipy, na którym umieszczono nie tylko sensory matrycy, ale także jest możliwość zintegrowania dodatkowych obwodów. Układ CMOS jest potrzebny do produkowania obrazu oraz wyznaczania parametrów naświetlania czy właściwe ustawienie ostrości. Właśnie z tego powodu, aparaty, które wyposażone są w matrycę CMOS kosztują mniej, więc dlatego są często wykorzystywane w aparatach w telefonach komórkowych.

Proces, w którym uczestniczą matryce CCD jest o wiele bardziej skomplikowany, więc ma to wpływ na fakt, że impulsy elektryczne, od których zależne jest powstanie obrazu, zostają przenoszone bez jakichkolwiek utrudnień. W konsekwencji otrzymujemy bardzo dobrą jakość zdjęcia, a efekt końcowy robi spore wrażenie. Odwzorowanie kolorystyczne przedmiotu, który fotografujemy jest bardzo realistyczne. Matryca CCD zapewnia, że następuje przenoszenie ładunku z poszczególnych komórek do brzegu matrycy.

Pozdrawiamy, Fotopakiety.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *