Wpisy

Wybieramy sprzęt. Część 1

Marzą nam się zdjęcia, które będą arcydziełami fotografii? Chcesz być autorem fotograficznego majstersztyku? Do tego niestety nie wystarczy sam talent. Musi on być wsparty przez odpowiedniej jakości sprzęt, który pomoże nam wywołać zdjęcia wysokiej klasy.

Wiele jest czwywoływanie zdjęćynników, od których zależy końcowy sukces, ale jednak są parametry, które są szczególnie istotne, oczywiście nie będą nim wymiary, ciężar czy kolor obudowy. Należało dokonać odpowiedniej selekcji, by zbytnio nie zagłębiać się w szczegóły. Jednym z ważnych aspektów wyboru aparatu powinien być typ matrycy. W większości modeli stosuje się rodzaj CCD, jednak nowszym lustrzankom zaczyna się montować matrycę CMOS, a największa rewolucja objęła swym zasięgiem matrycę Foveon, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii.

Bardzo często użytkownicy aparatów przechwalają się między sobą większymi krotnościami zoomu, co nie oznacza, że posiadają lepszy aparat. Może ewentualnie bardziej uniwersalny niż wartościowy pod względem jakości robionych zdjęć. Bardziej profesjonalni fotografowie bardziej cenią zoom optyczny niż cyfrowy. Parametry zoomu są w formie krotności, np. 15x lub też podając zakres ogniskowych, np. 18-51 mm. W drugim przypadku należy zwrócić uwagę na dolny zakres, który powinien być jak najmniejszy.

Kolejnym czynnikiem, który jest istotny przy wyborze aparatu to czułość, podawana w jednostkach ISO: 50, 100, 200, 400, 800, 1600 lub 3200. Jeżeli mamy do czynienia z najmniejszymi wartościami, w takim wypadku matryca jest mniej wrażliwa na światło, którego wymagamy więcej, aby właściwie naświetlić zdjęcie. Podsumowując, aparat powinien dysponować jak największym zakresem czułości przy jednoczesnych jak najniższych szumach.

Parametrów, którymi należy się kierować przy kupnie aparatu czy kamery jest zdecydowanie więcej, a o wszystkich najistotniejszych opowiemy w następnym artykule i już dzisiaj zachęcamy do lektury.

Pozdrawiamy, Fotopakiety.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.