Wpisy
-
PHOTOMONTH KRAKÓW ’19
Najpierw odbywał się w knajpkach i niszowych kawiarniach, później rozrósł się do postindustrialnych budynków fabryk, pustostanów i magazynów, by zawitać finalnie na krakowskie i światowe salony. Photomonth, bo to właśnie o nim mowa, to wydarzenie, które od lat gości na mapie fotograficznych festiwali i jest uznawane za jedno z ważniejszych. Każdego roku, wraz z końcem maja rozpoczynamy miesiąc fotografii – krakowski festiwal, który ma miejsce dzięki Fundacji Sztuk Wizualnych. Wydarzenie te zmieniało się na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, tak samo zresztą jak zmieniło się nasze podejście do fotografii i jej tworzenia. Odpowiada na zapotrzebowania, odpowiada na zmiany, odpowiada na wszystko co nowe. I zaskakuje. A co do zaoferowania ma Photomonth…
-
Jak zadbać o czystość swojego aparatu?
Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że czystość aparatu ma znaczenie dla jakości naszych zdjęć. Przeglądając album ze zdjęciami na przykład tymi w popularnym rozmiarze 10×15, możemy zauważyć lekkie zarysowania, czy pyłki. Skąd one się biorą? Przyczyną ich obecności jest zanieczyszczony sprzęt. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak dbać o aparaty fotograficzne. Czystość korpusu Chociaż ta część aparatu jest jedną z najłatwiejszych do czyszczenia, nie można pozwolić sobie na jej zaniedbanie. Oczywiście teraz body aparatów jest robione w ten sposób, by wykazywało jak największą odporność na ingerencje ciał obcych, jednak drobiny piasku i tak mogą się dostać w jego obręb. Doskonale zdają sobie sprawę z tego Ci fotografowie, którzy organizowali…
-
Fotografia XXI wieku: jak robić dobre zdjęcia smartfonem?
W dzisiejszych czasach wielu z nas robi szybkie zdjęcia telefonami. Jednak nie musi być tak, że zdjęcia wykonane smartfonami są gorszej jakości. W mediach społecznościowych, takich jak Instagram, istnieje wiele kont, na których fotografowie prezentują piękne zdjęcia wykonywane smartfonami. Dzisiaj zaprezentujemy Wam kilka sposobów na to, jak robić świetne fotografie smartfonem. Korzystaj z dobrodziejstwa inwentarzu Smartfonowe aparaty są wyposażone w liczne narzędzia. Warto poświęcić chwilę naszego czasu na to, by zapoznać się z możliwościami telefonowego aparatu. Możemy odpowiednio ustawiać ostrość, rozjaśniać lub przyciemniać zdjęcia, korzystać z flesza bądź z niego zupełnie zrezygnować. Każdy z nas ma możliwość wielu eksperymentów dzięki małym urządzeniom, które nosimy w kieszeni i torbie. Dobrze wykorzystać…
-
Sesja fotograficzna z dzieckiem: co warto wiedzieć i jak się przygotować?
Pierwsze tygodnie i miesiące życia naszej pociechy to niepowtarzalny czas. Dziecko zmienia się z dnia na dzień, powoli zaczyna rozpoznawać członków rodziny, uśmiechać się, a potem raczkować i chodzić. Pamiątka, która będzie nam przypominać ten niepowtarzalny okres naszego życia, zawsze jest wyjątkową rzeczą. Dlatego warto rozważyć zrobienie sesji fotograficznej z niemowlęciem, która pozwoli nam zachować te chwile na dłużej. Co musimy wiedzieć przed sesją z noworodkiem? Nie chcemy, żeby wydarzenie było stresujące dla naszego dziecka lub dla nas. O ile kilkuletni szkrab może lepiej poradzić sobie z tym zadaniem, o tyle wyjątkowo ważny jest komfort noworodka i niemowlęcia. Warto więc znaleźć profesjonalnego fotografa, który już nie raz zajmował się robieniem…
-
Dziedziny fotografii XXI wieku cz. 2
Kiedy kończy, a kiedy zaczyna się artyzm w fotografii? Czy ubrania są wdzięcznym obiektem fotografowania? Czy każdy może zająć się fotografią kulinarną? O tym wszystkim przeczytacie w dzisiejszym artykule. Zapraszamy! Fotografia artystyczna Nie ma sztywnej definicji fotografii artystycznej, podobnie jak nie ma jednej i naczelnej definicji sztuki. Fotograf lub jak chciał Jan Bułhak, fotografik jest artystą, nie zaś rzemieślnikiem. Używa aparatu jako artystycznego medium, by wyrazić siebie, swoje poglądy, przekonania czy koncepcje. Najogólniej rzecz ujmując, jest to każda nieklasyczna aktywność fotograficzna, tworzona nie dla roszczeń komercyjnych lub reklamowych. Chociaż i w fotografii może trafić się Andy Warhol. W fotografii artystycznej sięga się po różne techniki. Oczywiście popularne są także programy…
-
Dziedziny fotografii XXI wieku cz. 1
Fotografia, jak wszystko na świecie, ewoluuje. Zmieniają się jej upodobania, kierunki, zainteresowania. XXI wiek przynosi wiele dziedzin, które nie były znane w ubiegłych wiekach lub tak bardzo rozpropagowane, jak obecnie. Zdjęcia najróżniejszych rozmiarów jak na przykład 10×15 zyskują inny wymiar. Zapraszamy do lektury artykułu! Zdjęcia reportażowe Myli się ten, kto uważa, że w reportażu zdjęcia są dopełnieniem tekstu. Fotografie są odrębnym dziełem, które najczęściej interpretuje się w kontekście treści, ale nie jest to wymóg. Fotografia reportażowa opowiada swoją historię, porusza emocje i potrafi wpłynąć na zachowania ludzi. Dobrym przykładem kooperacji tekstu i obrazu są książki Pawła Smoleńskiego i Krzysztofa Millera oraz dzieła Filipa Springera, takie jak Miasto Archipelag czy 11.41…
-
O czym pamięta fotografia?
Fotografia jako upamiętniony obraz minionej rzeczywistości towarzyszy człowiekowi począwszy od pierwszych prób Josepha Nicephorea Niepce’a. Dzięki odbitkom 10×15 zachowujemy ważne obrazy przeszłości – pierwsze zdobycie tatrzańskiego szczytu, wakacje na plażach Chorwacji, pierwszy uśmiech dziecka. Rozpoznajemy na niej nasze twarze nietknięte jeszcze zębem czasu. Przypominamy osoby, których z różnych powodów z nami nie ma. Fotografia uruchamia pamięć i robi to w specyficzny sposób. Jest jednym z mediów odtwarzania traumy przez drugie pokolenie, dzieci Ocalonych z II wojny światowej. Traumy w rodzinnym albumie. O koncepcji „postpamięci” Marianne Hirsch Marianne Hirsch jest amerykańską badaczką, której rodzina doświadczyła traumatycznych wydarzeń II wojny światowej ze względu na swoje żydowskie pochodzenie. Naukowczyni urodziła się już po…
-
Cztery najdroższe zdjęcia w historii fotografii
Fotografia, jak każda sztuka artystyczna, przybiera czasem niebotyczne ceny. Co roku media informują o zdjęciach, które zostały sprzedane za kwoty sięgające tysięcy, a czasem nawet milionów… dolarów! W dobie, w której szukamy raczej tanich odbitek, warto poczytać nieco dla kontrastu o najdroższych zdjęciach w historii fotografii. Najdroższa jaskinia na świecie… Prywatny kolekcjoner z Las Vegas w 2014 roku kupił zdjęcie australijskiego fotografa, Petera Lika za… 6,5 miliona amerykańskich dolarów, co stanowi najprawdopodobniej najwyższą cenę za zdjęcie w historii sztuki. Najdroższa fotografia nosi tytuł „Phantom” i zostało wykonane w jednym z ulubionych miejsc artysty – Kanionie Antylopy w stanie Arizona w USA. Prywatny kolekcjoner za niecałe 7 milionów może więc co…
-
Susan Sontag – filozofka fotografii
Susan Sontag była jedną z najważniejszych intelektualistek minionego wieku. Urodziła się w roku 1933 w nowojorskiej rodzinie żydowskiej. Swoje życie poświęciła pisaniu, krytyce społecznej oraz walce o prawa człowieka. Jest autorką licznych powieści, sztuk teatralnych, scenariuszy filmowych, a także esejów. Jednym z nich jest słynny zbiór „O fotografii”. Zbiór esejów „O fotografii” nie pokazuje technicznych aspektów tej sztuki. Autorka poprzez temat wykonywania zdjęć bada kondycję współczesnego świata. Sontag fotografię widzi nie tylko jako działanie artystyczne, ale także codzienną potrzebę człowieka. Badaczka stara się zrozumieć jej funkcję i sens. Co więcej, na kolejnych kartach tej książki autorka zdaje się mnożyć pytania: czym jest fotografia? Jakie są jej związki z innymi dziedzinami…
-
Surrealizm w fotografii
Surrealizm to kierunek artystyczny, który powstał w drugiej dekadzie XX wieku we Francji. Pionierami kierunki byli literaci. Dopiero później w ich ślady poszli przedstawiciele sztuk plastycznych, fotografii, filmu i teatru. Za ojca surrealizmu uważa się André Bretona. Ten francuski poeta dał teoretyczne podstawy pod kierunek, który zafascynował umysły wielu późniejszych artystów. Breton w 1924 roku opublikował swój „Manifest Surrealistycznym”, w którym przeciwstawiał się regułom i estetyce klasycyzmu, realizmu, empiryzmu, racjonalizmu, utylitaryzmu i wszelkim konwencjom w działalności artystycznej. To sztuki wkradł się więc… brak logiki. Dziwnego obrazu Salvadora Dalego Hasło „surrealizm” kieruje wyobraźnię większości z nas na płótna katalońskiego malarza, jednego z najwybitniejszych artystów swoich czasów, czyli Salvadora Dalego. Dalí uważany…